Neuvěřitelných jednatřicet pneumatik včetně jedné nákladní, pět sedaček do automobilů, záchodovou mísu nebo počítačový monitor. To je jen malý výčet toho, co v sobotu při úklidu příjezdových silnic do Vyskytné nad Jihlavou posbírali obyvatelé Vyskytné.

Zcela dobrovolně a tradičně se tak zapojili do celokrajské akce Čistá Vysočina. Sraz účastníků byl v devět hodin 
u kostela, kde vyfasovali potřebné pytle pro sběr odpadů, bezpečnostní vesty a rukavice. Úklidu se zúčastnilo celkem 21 lidí včetně starosty. „Zapojily se i děti. Máme čtyři výjezdové silnice, takže jsme se rozdělili do čtyř skupin a šli na to,“ popsal starosta Vyskytné Petr Böhm.

Zrovna jeho skupina při čištění příkopů podél silnice objevila černou skládku. Přes sebe tu ležely naházené pneumatiky, barvy a dokonce zde našli i schované izolátory vysokého napětí. „Ty byly plně funkční. Je jasné, že je někdo ukradl a pak si je tady zahrabal. Chtěl si pro ně přijít zřejmě až později,“ domnívá se starosta. Pokud se však zloděj na místo černé skládky vrátí, zjistí, že skládku v místě zvaném na hangárech obyvatelé Vyskytné zlikvidovali i s ukradenými izolátory. „Skládku jsme vyčistili a nechali odvést,“ dodal Petr Böhm s tím, že to není poprvé.

Ačkoli obyvatelé Vyskytné s nadějí očekávali menší množství odpadu než loni, sebralo se ho nakonec přibližně stejné množství jako každý jiný rok.

Do akce Čistá Vysočina, kterou pořádá kraj, se tento rok jenom na Jihlavsku zapojilo 3 263 lidí, přičemž nejvíce lidí je přímo z krajského města Vysočiny. Největší množství odpadků se tradičně nachází kolem silnic I. třídy, hlavně u výjezdů z Jihlavy a nájezdů na dálnici. „Cílem akce je upozornit na čistotu životního prostředí, angažovat občany, aby se starali o místo, kde žijí a přijali zodpovědnost,“ upozornila Marta Vencovská z oddělení regionálního rozvoje Kraje Vysočina.