Letos se Muzeum Vysočiny v Jihlavě mohlo těšit z velkého zájmu o expozice Merkur 
a Dráteníkův rok.

Lidem už dnes nestačí se jenom dívat, ale chtějí si také sáhnout. Shodli se na tom účastníci semináře z muzeí 
z celé republiky, kteří přijeli do jihlavského Muzea Vysočiny hledat odpovědi na otázku, jak zaujmout veřejnost. „Výstava Merkur měla úspěch ze dvou důvodů. 
U starších to byla nostalgie 
a u dětí možnost něco si postavit a expozici si mohly doslova osahat,“ zhodnotil úspěch na setkání odborníků Petr Kukal, který se zaměřuje na aktivity vzdělávacích a kulturních institucí.

Jeho slova potvrzuje také zástupkyně ředitele Muzea Vysočiny v Jihlavě Ludmila Moržolová. „Lidé se vrací, pokud mají nějaký podnět. V případě výstavy Merkur to bylo patrné. Chlapec si rozdělal práci a chtěl se vrátit, aby si ji dodělal,“ popsala častý případ Moržolová.

V případě výstavy Dráteníkův rok zase muzeum přidávalo drátenickou dílnu, která byla doprovodnou akcí.

Muzeum plánuje rozsáhlé změny

Doprovodné aktivity nelze dělat u všech výstav, především u těch stálých expozic je nutné, aby byly odborné a měly také vzdělávací rozměr. „Muzeum se nesmí změnit v Matějskou pouť, je potřeba umět vhodně skloubit vzdělávací funkci a zábavnou funkci,“ podotkl Kukal. Muzeum Vysočiny proto čeká radikální rekonstrukce starých expozic. Ty mají dostat nový moderní rozměr.

Přípravy na rozsáhlou rekonstrukci za několik milionů korun, která je dotována 
z Regionálního operačního programu Jihovýchod, začaly už začátkem roku. Trvat mají až do roku 2014. „Budou se kompletně rekonstruovat veškeré přírodovědné expozice kromě biologické. Nová podoba bude od té stávající diametrálně odlišná,“ poznamenala k rekonstrukci Moržolová.

V současné době probíhá výběrové řízení na architekta expozice. Poté se začne se samotnými úpravami jednotlivých expozic.