Pokud chcete, aby vám tekla další měsíc voda, dostavte se na jednání Zastupitelstva města Jihlavy. Takový výhružný vzkaz našli na své garáži někteří obyvatelé Strojírenské ulice v Jihlavě. Zalekli se, a na jednání úterního zastupitelstva dorazili. „Jak budete náš problém řešit? To tam budou lidé žít v jednadvacátém století bez vody? Co máme dělat?“ Vznesla svůj dotaz přímo na zastupitelstvu Dagmar Hermanová.

Zastupitelé totiž měli schválit dvoumilionový odkup vodojemu od společnosti Motorpal. Jenže odbor správy realit toto odkoupení kvůli zastaralé technologii a špatnému stavu vodojemu zastupitelům nedoporučil.

Motorpal vodojem v Humpolecké ulici pro svoje potřeby již nevyužívá, proto jej nabídl městu. Kromě městských bytů a jedné firmy vodojem zásobuje právě i několik rodinných domů ve Strojírenské ulici. Obyvatelům těchto domů přišla od Motorpalu zpráva, že od 1. května budou bez vody. „Žijeme v nejistotě, je to hrozné,“ řekl Deníku Jiří Vojáček, který bydlí přímo na Strojírenské.

Zástupci města se na úterním zasedání k těmto obyvatelům zády neobrátili, jejich situaci začali řešit přímo na zastupitelstvu. „Jde o sprosté vydírání Motorpalu. Bylo by slušné, kdyby přišli a řekli vám, chceme tento vodojem odpojit, tak se začněte starat. Je na vás, abyste svou situaci začali okamžitě řešit, jediné, co se dá udělat, je to, že se odpojení pokusíme oddálit,“ řekl náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Kromě rodinných domů Motorpal vypověděl dodávku pitné vody také bytům ve vlastnictví města. Magistrát tento problém vyřešil tak, že lidi odtud na čas přestěhuje do jiných městských bytů.

„O nájemníky městských bytů je postaráno. Než se vybuduje jiná přípojka, budou bydlet jinde. Pokud se jedná o vlastníky rodinných domů ze Strojírenské ulice, kterým má být voda také odpojena, musí řešit svůj smluvní vztah s Motorpalem,“ vysvětlil na zastupitelstvu náměstek Petr Pospíchal (ČSSD) s tím, že pokud se budou chtít napojit na městský vodovod, město jim to samozřejmě umožní. „Chcete po městě, aby řešilo něco, co není v jeho pravomoci. Přípojku jste měli začít řešit už dříve,“ vzkázal na zastupitelstvu směrem k veřejnosti Pospíchal.

I přesto však obyvatelům Strojírenské přislíbil, že se pokusí s Motorpalem jednat. Během dalšího jednání zastupitelstva se podařilo tajemníkovi města Lubomíru Dohnalovi dovolat na Motorpal. „Slíbili mi, že teď to neodpojí,“ řekl pak na chodbě zástupcům Strojírenské ulice Dohnal.

Na dotaz Deníku směrem k vedení Motorpalu, proč se firma chovala takto neprofesionálně, odpověděla jen stručně. „Zjistil jsem si potřebné informace a věci, o kterých píšete, nejsou akcí Motorpalu. Vodu nikomu neodpojujeme a ani to neplánujeme. Jednáme o prodeji nepotřebného majetku a dali jsme výpovědi ze smluv s ním souvisejících,“ odvětil e-mailem za firmu Motorpal Milan Medonos. Dodal, že další informace má jiný zástupce firmy, jeho telefonní číslo však Deníku sekretářka Motorpalu ani Milan Medonos nesdělili.

Vodojem nekoupí

I přes rozruch způsobený příchodem zástupců Strojírenské ulice jihlavští zastupitelé odkup vodojemu od Motorpalu nakonec neodsouhlasili. Celkové náklady včetně rekonstrukce a dovybavení vodojemu by totiž město přišly na devět milionů korun. „Pokud bychom vodojem odkoupili, nechovali bychom se jako dobří hospodáři, a tím porušili zákon,“ dodal Pospíchal.

I tak odcházeli obyvatelé Strojírenské ulice ze zasedání zastupitelstva v úterý spokojení. „Pomohli nám, jsme rádi. Budeme se teď snažit situaci dál řešit,“ uzavřela Dagmar Hermanová.