Symbolem včerejší jihlavské připomínky Dne Země se tentokrát stalo dvanáct černých kontejnerů se směsným odpadem. Tento počet totiž představuje množství komunálního odpadu, které za rok vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina.

Lidé si mohli projít jednotlivá stanoviště a informovat se o velmi diskutovaném projektu výstavby spalovny v Jihlavě, ale i o dalších složkách systému nakládání s odpady ve městě včetně poplatků za odvoz odpadu. Organizátoři z jihlavského magistrátu chtěli především poukázat na to, že výstavba spalovny neznamená konec třídění odpadů, recyklace a separace by se podle nich měla naopak ještě zvýšit. Spalovna a třídění odpadu se tedy nevylučuje.

„Zajímám se o problematiku dlouho. Ze začátku jsem také pochybovala v některých otázkách, ale nyní vidím výstavbu spalovny jako jedinou možnou cestu, kterou lze jít. Do spalovny půjde jen ten odpad, který se nedá už jinak využít,“ řekla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí.

Ne vždy ale měli lidé pro prezentované názory pochopení. „Výstavba spalovny je řešení, které přišlo pět minut po dvanácté. Dvacet let se tady netřídilo a odpady se vyvážely na skládku. Pochybuji, že zrovna výstavba spalovny bude spojena s tím, že lidé začnou více třídit, jak se to tady prezentuje. Podle mě bude spalovna dobrým byznysem a nejrychlejším řešením, jak se co nejrychleji zbavit co největšího množství odpadu,“ řekl u stánku věnovaného spalovně Josef Tureček z Jihlavy.

Na náměstí mělo svůj stánek i Ekoinfocentrum nebo jihlavský dům dětí a mládeže.

Oslavy Dne Země budou dnes pokračovat v Telči a o víkendu v Polné a v jihlavské zoo.

ZUZANA MUSILOVÁ