U každé jihlavské restaurace či kavárny předzahrádka pro jeho provozovatele zdarma. Přesně tak by si to představoval zastupitel Marek Hovorka (TOP 09). Jenže jeho návrh byl na úterním zasedání Zastupitelstva města Jihlavy smeten ze stolu.

Ještě předtím však zastupitelé o situaci restauratérů v Jihlavě dlouze debatovali. „Tuto myšlenku podporuji. Neustále řešíme, jak má město žít, a toto řešení je pro městský rozpočet nepříliš bolestivé,“ řekl Vítězslav Schrek (ODS) s tím, že argument, že Jihlava by tak byla jediným městem v republice, kde by podnikatelé za předzahrádky neplatili, je nesmysl.

Podle jeho spolustraníka a primátora města Jaroslava Vymazala mají však předzahrádku u svých hospod a kaváren ve městě všichni podnikatelé, kteří chtějí.

Příjem pro město

„Určitě je poplatek nijak nezatěžuje. Těmto podnikatelům přinášíme zákazníky tím, že pořádáme kulturní akce. A kultura očekává, že ji město podpoří. Město musí mít nějaký příjem,“ vzal si na zastupitelstvu slovo primátor.

Na jeho podnět reagoval Marek Hovorka tím, že ví, že spousta podnikatelů se potýká s ekonomickými problémy. „Je potřeba dělat gesta. Já s nimi mluvím a vím, jak zvažují investici stokoruny,“ vyjádřil se Hovorka.

Podnikatel, který si nepřál zveřejnit své jméno a který má předzahrádku přímo na jihlavském hlavním náměstí, by odpuštění poplatku uvítal. „Tak samozřejmě, že by mě to potěšilo. Přiznávám, že to nejsou drtivé částky, které městu platíme, ale bylo by to milé,“ řekl. Přestože zastupitelé předzahrádky zdarma nakonec neodsouhlasili, plánuje tento podnikatel již brzy zahrádku otevřít. „Je to pro mě důležitý příjem a poplatek mi určitě nezabrání v tom, abych ji neotevřel,“ dodal.

Od roku 1997 platí podnikatelé městu za jeden metr čtvereční a den za zahrádku dvě koruny na Masarykově náměstí a jednu korunu na ostatních místech Jihlavy. Nová vyhláška výši poplatku zachovává. Do městské kasy přiteklo v roce 2010 necelých 92 tisíc korun a loni bezmála 170 tisíc korun.

Pohled k sousedům

V okolních okresních městech není levněji. V Havlíčkově Brodě mají poplatek dvě koruny za metr a den, v Třebíči tři koruny, ve Žďáru nad Sázavou mají tři pásma od jedné do dvou korun.

Z krajských měst je nejdražší Liberec, kde v první zóně platí podnikatelé deset korun. V Plzni mají jednotnou pětikorunovou sazbu. Olomouc vybírá tři či dvě koruny denně z metru. V březnu, dubnu, říjnu a listopadu provozovatele zahrádek tamní radnice od poplatku osvobozuje.