Členkou souboru je už dvanáct let. Ve svých začátcích zažila dobu, kdy do souboru chodilo jen několik posledních nadšenců, a nechyběla tam ani v posledních letech, kdy se soubor postupně rozrostl na čtyřicet pět členů.

„Je tu bezvadná parta lidí, tráví spolu čas všechny věkové kategorie od těch nejmenších dětí až po starší lidi. V poslední době spolu trávíme čas i mimo aktivity souboru, jezdíme na výlety a podobně. Daří se nám zlákat nové členy, i když chlapci se k nám až zas tak moc nehrnou, to je problém. Někdy se vrátí zpátky bývalí členové. A hlavně v poslední době se nám základna rozrůstá o děti členek a členů souboru, které jsou v dětských souborech Kvítek a Kvíteček, takže zatím máme pokračovatele,“ přiblížila Jana Kuklová s tím, že o budoucnost souboru se nebojí. Vždy se prý najde dostatek lidí, kterým folklor takzvaně zavoní a jsou schopni se mu věnovat takřka celý život.

A jak se do souboru dostala ona? Na základní škole navštěvovala několik zájmových kroužků, ale na ten folklorní si musela chvíli počkat. „Při společných vystoupeních mě fascinovaly tanečnice v krojích s barevnými sukněmi. Chtěla jsem se něčeho takového zúčastnit, v páté třídě jsem začala chodit do Kvítku. Pak jsem se přes přípravku dostala až do Podjavořičanu. Nebyla jsem ten případ, kdy si děti v pubertě najdou úplně jiné zájmy,“ řekla členka Podjavořičanu.

Dodnes se jí lidé z jejího okolí ptají, jestli ještě vystupuje s Podjavořičanem. Jeho členové se dokonce setkali i s nepochopením. Slyšeli už i názor, že folklor je přežitkem skupinky fanatiků a bezvýznamná záležitost pro dnešní život. „S tím já nesouhlasím. Vidíme často reakce diváků, kteří se naším vystoupením vyloženě baví. Jejich kladné ohlasy jsou hnacím motorem. Podjavořičan a vše s tím spojené je pro mě skvělá relaxace, člověk někdy úplně zapomene na dnešní přetechnizovaný a uspěchaný svět. Folklor hodně ovlivnil můj život,“ doplnila Kuklová.

K souboru ale nepatří jen lidové tance, písně a kroje. Členové se totiž občas snaží vymyslet i hodně netradiční vystoupení. „Zkoušeli jsme step nebo skotské tance, vystupujeme na plesech s pásmem s postavami z pohádek. Nejlepší ale byla naše účast na rock´n´rollovém mistrovství v Jihlavě, kam nás pozvali. Začali jsme klasickým folklorním tancováním, a pak jsme s vedoucím místního kroužku sehráli scénku, jestli jsme se náhodou trochu nespletli. Nakonec jsme rozbalili nacvičené rock´n´rollové vystoupení,“ vylíčila tanečnice.

Příprava na jednotlivá vystoupení zabere spoustu času, sladit se musí hudba, zpěv a tanec, piluje se choreografie. Nazkoušení nových pásem může trvat i rok. „Při nacvičování tanečních vystoupení jsme rádi, když při tom můžeme využít i trénink v bazénu. Ve vodě se totiž dá skvěle zkoušet náročný akrobatický prvek takzvaná velká zvedačka,“ uzavřela Kuklová.

Telčský Podjavořičan vznikl původně jako doprovod pěveckého souboru Smetana, kde tančily čtyři páry tanečníků. Funguje od roku 1989.

ZUZANA MUSILOVÁ