Znáte Petrovický mlýn? Leží v hlubokém údolí řeky Jihlavy pod Petrovicemi, kousek od Luk nad Jihlavou. Působíme zde již mnoho generací. Nikdy nebyl problém se sem dostat cestou podél řeky přes Malý Beranov až k mlýnu. Nikomu nevadilo, že cesta vede přes pozemky sedláků – vždy se domluvili, protože to tak bylo odnepaměti. Cestu používali dělníci, když přes řeku vedla lávka do lomu u dráhy. Chataře v chatové osadě u řeky nikdy nenapadlo, že by cestu mohl někdo zatarasit. A ejhle – stalo se.

Malicherný spor majitele jednoho z pozemků s cyklisty, kteří jezdí po cestě, vedl k tomu, že ji začal opakovaně blokovat kameny, hromadami hlíny a dokazovat, že on je tu pánem na svém pozemku. Podobnými pány by mohlo být daleko víc majitelů, přes jejichž pozemky cesta vede, na louce proti Petrovickému mlýnu cesta ani není zakreslena, přesto se přes louku jezdí odnepaměti. Nikdy jsme ji neblokovali, naopak na své náklady cestu udržujeme.

Začala právní bitva, na jedné straně komunikace, která jako jediná dostupná a celoročně sjízdná umožňuje přístup k mlýnu a chatám – na druhé straně vlastnické právo, násilím prosazováno.

Utratili jsme již okolo sta tisíc korun za právní služby, loni se podařilo se prosadit předběžným soudním opatřením, aby byla cesta zprůjezdněna, leč krajský soud opatření zrušil, protože nemělo všechny parametry, jak by dle krajského soudu mělo mít.

Zase jsme tedy v bodě 0. Vyměnili jsme právního zástupce a vydali se správní cestou. Odbor dopravy Magistrátu Jihlavy na náš podnět opět vydal předběžné opatření, kde nařídil majiteli pozemku, aby cestu opět zprůjezdnil do 3 dnů po obdržení dopisu. Dopis byl doručen, ale majitel pozemku na to nedbá a nechává cestu dál zatarasenou. Nešťastníci, kteří nemohu jet přes rozbahněné cesty s kolejemi od traktorů přes Jeclov a vjedou na asfaltovou cyklostezku do Luk nad Jihlavou, se stávají snadnou kořistí Policie České republiky, jeden z nich nedávno zaplatil dva tisíce korun pokuty za to, že vjel na cyklostezku, kde je zákaz vjezdu.

Jihlavský magistrát má jednat bez zbytečných průtahů, nejpozději však do třiceti dnů, předběžné opatření uvést v život, nechat na vlastní náklady cestu uvolnit, aby byla sjízdná, a vymáhat pak náklady po majiteli pozemku, který nedbá rozhodnutí státních orgánů, zákona o pozemních komunikacích ani správního řádu. Zatím se nic neděje.

V Česku totiž vůbec nefunguje výkonná moc. Jeden se schovává za druhého a každý se bojí rozhodnout. Tak se raději odvolám na nadřízený orgán, tedy ke krajskému úřadu, než bych sám rozhodl o věci, která je zcela nabíledni.

Tak budeme dál riskovat, že někdo neznalý poměrů opět málem spadne do řeky, chataři, až začne jaro, urazí spodek auta na cestě vyryté od traktorů, vozíčkáři, kteří každoročně jezdí na Petrovický mlýn na rekreační pobyt, budou asi potřebovat helikoptéru na zásobování a všichni se na to budeme dívat. A nedej Bože, že by se někomu v chatách něco přihodilo, nebo tam začalo hořet – nikdo se tam nedostane. Přitom v chatách je většina lidí- seniorů.

Nikomu to nevadí?

MUDr. Daniel Rychnovský, majitel Petrovického mlýna, člen Rady města Brna a 40 majitelů chat v údolí řeky