Definitivní rozhodnutí o této novince padlo v Jihlavě až letos v říjnu. „Uprosil jsem architektku Zuzanu Tůmovou, aby odložila svou práci pro klienty a zadarmo věnovala několik desítek hodin práce na vánočním trolejbusu,“ uvedl radní David Beke.

Přípravu provázely nejrůznější komplikace. Bylo potřeba řešit, jak připojit venkovní osvětlení, jak ozvučit vnitřní i vnější část vozu, z čeho udělat polep a podobně. „Měnili jsme i typ trolejbusu za jiný a tedy bylo nutné upravit návrh na odlišnou karoserii,“ poodhalil Beke zákulisí příprav s tím, že nakonec padla volba na trolejbus s hybridním pohonem.

Ilustrační foto.
Zpěvy adventní. Hudba k rozjímání rozezní jihlavský kostel

Nyní už stojí nazdobený trolejbus ve vozovně jihlavského dopravního podniku, je polepený fóliemi několika barev včetně stříbrné a zlaté, hlavním motivem jsou sníh, rampouchy a vločky.

Poprvé ho veřejnost uvidí až v neděli třetího prosince. Radní města v něm před půl pátou odpolední přijedou na slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Masarykovo náměstí. Večer pak může vozem jezdit veřejnost, jízdy městem budou ten den bezplatné. Trolejbus bude v ulicích k nepřehlédnutí, venkovní část bude totiž osvětlená a vůz by měl také hrát vánoční melodie.

Křižovatka u dálnice bude v budoucnu bezpečnější. Zdroj: poskytlo ŘSD
Cesta z Jihlavy na Brod bude bezpečnější. U dálnice vznikne nový kruhový objezd

Hudba i vánoční výzdoba v podobě řetězů a motivy vloček bude také uvnitř trolejbusu, tam navíc bude vonět vanilka a vánoční cukroví. Zejména děti pak uvítají tři cestující, kteří budou trolejbusem jezdit neustále. „Určitě vytvoří dětem úsměv na tváři a zpříjemní cestu,“ dodal Beke s tím, že i podoba těchto cestujících bude do neděle tajemstvím.

Kdo by se chtěl vánočním trolejbusem svézt, bude mít možnost do prvního lednového týdne na standardních linkách a za normálních přepravních podmínek. „Aktuální pozici trolejbusu najdete přes web města, který monitoruje aktuální pozici jednotlivých vozidel. Vánoční vozidlo bude označeno zlatou hvězdičkou,“ poradil mluvčí radnice Radovan Daněk. Rozpis jízd bude i na sociálních sítích města. Náklady na pořízení výzdoby trolejbusu jsou kolem tři sta tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Světelná procházka Jihlavou.

Zdroj: Deník/Jana Kodysová