Dřevěných stánků je letos dle informací Brány Jihlavy, která adventní program připravuje, šestatřicet. Některé dni jich může být i více. Prostor po kluzišti zaplnily „krmelce“, tedy stolky se střechou, kde se lze občerstvit. „Uspořádání jsme museli upravit kvůli absenci kluziště a zároveň jsme ,vtáhli do hry´ nově vysázené jerlíny a také vánoční strom, který byl v minulých letech mimo adventní vesničku,“ sdělila vedoucí produkce Brány Jihlavy Lenka Kremláčková.

Program na náměstí je vždy v podvečer od středy do neděle. Zapojují se zejména místní spolky a sdružení. Víkendy patří kapelám z celé republiky a třeba i sobotním pohádkám pro děti. Veřejnost se může těšit na třetí adventní neděli, kdy vznikne v „pokojíčku“ s jerlíny pod rukami uměleckého sochaře ledová socha ve tvaru ježka. „Sochy budou na náměstí letos dvě, první socha ve tvaru anděla vznikne na náměstí o týden dřív, druhou adventní neděli,“ dodala Kremláčková.

Brána Jihlavy pak všechny zve do v nového informačního centra na adrese Matky Boží 22. Lidé si tam například zkusí vyrobit vánoční svícen nebo si nazdobí perníčky. Na stejném místě si mohou lidé pořídit i vánoční pohárek nebo pexeso, obojí je svázané s městem. „Autorkou vánoční grafiky je známá jihlavská ilustrátorka Kateřina Kynclová. Její vánoční ilustrace vás budou provázet adventem po celém městě, setkáte se s nimi na plakátech, výzdobě vánočního městečka i v novém informačním centru,“ řekl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Lenka Cyprisová může už deset let dělat to, co jí baví. Na adrese Znojemská 10 má antikvariát, který je jediný v Jihlavě.
Možná jsem se zbláznila, směje se majitelka jediného jihlavského antikvariátu

Jihlavské adventní trhy jsou lákavé hlavně díky bohatému programu koncertů, divadel a celé řady další atrakcí. „Trh zpestří kováři a další řemeslníci, zahřeje nás nejen svařák, ale i ohně,“ vyjmenoval ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml. Adventní jarmark bude na Masarykově náměstí každý den od deseti dopoledne do šesti večer, případně i déle. Očekává se, že do centra krajského města Vysočiny zavítá „celá Jihlava“, tedy padesát tisíc lidí.

Na náměstí nebude chybět ani Ježíškova pošta. Speciální program je připravený také na pondělí pátého prosince. Od čtyř, pěti a šesti hodin odpoledne bude dvacetiminutová Nebeská jízda v režii divadla T.E.J.P, kdy se Mikuláš, čert a anděl projdou na chůdách po náměstí a pozdraví přítomné návštěvníky. Ve středu 7. prosince se také Jihlava připojí k celostátnímu projektu Česko zpívá koledy, na náměstí by měl být i přenos koncertu z Brna. O dva dny později pak mohou lidé co centra přijít na další tradiční akci, Bosch svařák. Před Vánoci se tam bude rozdávat Betlémské světlo.

Ilustrační foto
Potvrzeno: český „Šinkanzen“ bude zastavovat i ve stanici Jihlava – Pávov

Ve velké gotické síni jihlavské radnice budou adventní koncerty se vstupným kolem stokoruny. Vánoční koncert tam bude mít „zuška“, Dětský pěvecký sbor Zvoneček nebo sbor z jihlavského gymnázia se spřátelenými Rarachy ze ZŠ speciální a Praktické školy Jihlava. Z dalších vystoupení lze vybrat devátého prosince, kde budou hrát Nezmaři, na ty bude vstupné 350 korun.

Další akcí pak bude setkání na Nový rok. „Prvního ledna, čas ještě upřesníme, budeme v prostoru horního náměstí mít stánek a rozdávat dětem čaj, starším svařák. Bude to zpestření Nového roku,“ pozval Jihlavany do centra města primátor Petr Ryška.