Agresivita cestujících stoupá a tak se Dopravní podnik města Jihlavy dohodl s městskou policií na rázném kroku. Revizorky budou mít v zádech strážníky připravené zasáhnout. Je to další krok, jak zvyšovat pocit bezpečí v centru města.

Strážníci se v autobusech a trolejbusech objeví kvůli přibývajícím stížnostem. Lidem se nelíbí chování některých cestujících. Shodují se se strážníky, že největší problémy bývají v noci. „V tu dobu jsou černí pasažéři podnapilí a opravdu není žádný med s nimi z pozice revizorky jednat,“ uvedl ředitel městské policie Jan Frenc.

Před školou je devět vlajek - každá za deset let historie.
Jihlavská ZŠ T.G. Masaryka slaví 90 let: učilo se na směny, bylo tam i gestapo

To potvrzuje i Pavlína z Jihlavy, která dříve jezdila kvůli práci i nočními linkami. „Několikrát jsem byla svědkem toho, jak se cestující pod vlivem alkoholu váleli po zemi a nebyli schopni ani odpovědi. I revizoři na ně byli krátcí,“ přiblížila.

Podle Frence ve dne takové problémy nebývají. Kromě toho strážníci musí být v ulicích, ve okrscích, trvale je jedna hlídka na Masarykově náměstí, další v Městské památkové rezervaci, ráno hlídají přechody u škol. Prostě není hlídka, která by se mohla celý den vozit v MHD. Když už nastanou problémy, stačí zavolat 156 a hlídka okamžitě vyráží na místo.

Strážníci budou jezdit MHD zejména v nočních hodinách.

Tou dobou totiž bývají největší problémy s cestujícími.

Jde o agresivní lidí pod vlivem alkoholu i ty, kteří odmítají protiepidemická opatření.

Cestující se se strážníky mohou potkat i těsně před půlnocí.

Lidé si v hromadné dopravě stěžují na porušování vládních nařízení v souvislosti s nemocí Covid-19. Řidič nemůže lidi stále hlídat.

Podle šéfa dopravního podniku se takové případy v MHD stávají prakticky denně. „Postupujeme podle podnětů občanů, jde o nedodržení epidemických opatření. Řidič jednoduše nemá čas hlídat nepřetržitě dodržování vládních nařízení. Také se zaměříme na revizi ve večerních hodinách,“ vysvětlil Deníku Radim Rovner.

Hlídka strážníků tak bude několikrát denně jezdit společně s cestujícími v trolejbusech a autobusech a bude rovněž doprovázet revizory a revizorky dopravního podniku. Prioritně se přitom budou strážníci zaměřovat na linky a zastávky, kde se v poslední době objevovaly problémy.

Strážníci se v autobusech a trolejbusech budou objevovat v různých časech a na různých spojích. „Jedna hlídka bude nepravidelně v deset nebo jedenáct hodin jezdit tak dvě hodiny na různých linkách podle toho, jak budou žádat revizorky,“ upřesnil Frenc.

Právě dvě revizorky jsou častým terčem kritiky na sociálních sítích. Frenc ale situaci tak černě nevidí. Vzpomněl nedávnou besedu s veřejností, kde vystoupili dva lidé. Kritiků na facebooku pak bylo nepoměrně více. „Nepamatuji si, že by městská policie dostala upozornění na neadekvátní chování revizorek. Nemám ani podněty od strážníků,“ uzavřel.