VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktivisté nařkli redakci Novin jihlavské radnice z cenzury

Jihlava - Podle města slouží měsíčník magistrátu především k informování o jeho aktivitách.

5.3.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Z diskriminace a cenzury obvinilo občanské sdružení Společně pro Vysočinu, které usiluje o to, aby se v Jihlavě konalo referendum o spalovně, redakci Novin jihlavské radnice. Konkrétně se sdružení nelíbí, že redakce odmítla otisknout reakci sdružení na článek z únorového vydání, který se týkal právě referenda.

„Důvod zamítnutí otištění podložený argumentací, že nepřinášíme žádné nové informace a březnové vydání se již referendu nevěnuje, považujeme za autoritářský a neobjektivní," vyjádřil se v otevřeném dopise, který zaslal novinářům a radnici, Matěj Man, předseda občanského sdružení Společně pro Vysočinu.

Jenže podle mluvčího jihlavského magistrátu Radka Tulise, který je pod článkem o referendu podepsaný, Noviny jihlavské radnice slouží především jako informační servis o činnosti města a úřadu. V rámci omezených možností dává redakce prostor i těm informacím, které se přímo radnice netýkají. Jde obvykle o občanské, spolkové či sportovní aktivity.

„V Novinách jihlavské radnice byla reakce Matěje Mana v plném rozsahu zveřejněna již v lednu, teď v březnu jsme otiskli i pozvánku na jednu z aktivit ekologického sdružení. To, co chce pan Man publikovat nyní, je prohlášení na podporu referenda. Text nepřináší žádné podstatné informace, které nebyly otištěny v lednu, neřeší problém odpadů ve městě, a vzhledem k tomu, že se březnové číslo Novin jihlavské radnice tématu referenda nevěnuje, se redakční rada rozhodla text nezveřejnit, protože bylo potřeba věnovat prostor tématu třídění bioodpadu," řekl Tulis.

Sdružení se podle něj snaží kolem neotištění výzvy vytvořit umělý spor, kterým chce pouze upoutat zájem médií na své aktivity. „Je škoda, že asi nemá v oblasti řešení odpadů co jiného nabídnout," dodal Tulis.

Články, které vycházejí v Novinách jihlavské radnice a které se týkají referenda, podle Mana ponižují snahu domoci se referenda. „Představitelé jihlavské radnice se veřejně přihlásili k aktivnímu dialogu o problému odpadového hospodářství, ke kterému jistě patří i prezentace názorů v tisku. Snaha redakce Novin jihlavské radnice upozadit naše úsilí ji dostává do nezáviděníhodné role cenzora," vyjádřil se Man.

Nicméně podle Tulise sdružení se svou kampaní na podporu referenda od samého počátku postupovalo zcela nezávisle na městu a své aktivity financuje z grantů. „Nechápu, proč se nyní dovolává podpory města, které považuje celou akci za předčasnou. Město v této věci musí postupovat dle zákona a vyčkat, až budou shromážděny potřebné počty podpisů," uzavřel mluvčí jihlavské radnice.

Autor: Dana Křížková

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení