Takový je začátek taktického cvičení Aktivní střelec, které má prověřit spolupráci mezi policisty, hasiči a zdravotníky v případě krizové situace. Zapojí se více než tři sta osob,

Střelba má být jako protest proti konzumní společnosti a nesouhlas s provozováním obchodního centra Citypark. Zatímco se po obchodním centru pohybují dva ozbrojení střelci, zraněný zaměstnanec banky zavolá na policii a informuje jí o situaci.

Ilustrační foto.
Aktivní střelec v Cityparku: taktické cvičení vyzkouší spolupráci záchranářů

Po příjezdu hlídek dochází k eliminaci prvního pachatele v oddělení fast foodu, druhý si ale vezme jako rukojmí zaměstnance bezpečnostní agentury a s ním se zabarikáduje na záchodech. „Tím přecházíme z aktivního útočníka na takzvanou barikádovou situaci. Pro nás to je zásadní rozdíl v taktice zásahu,“ vysvětluje Pavel Sedláček z oddělení krizového řízení krajského policejního ředitelství.

Krizová komunikace je neúčinná, z místnosti se ozve střelba a křik. Poté je eliminován i druhý útočník. Následně z obchodního centra odchází veřejnost, zranění jsou odnášeni na nosítkách, ve Znojemské ulici mezi Cityparkem a náměstím se pak dělí dle závažnosti zranění. „Sem se odnáší zranění, ošetří a třídí se dle priority se posouvají dál. Jako první se transportují ti se závažným poraněním a ohrožením životních funkcí,“ vysvětluje mluvčí krajských zdravotníku Petr Janáček.

Kolem čtvrté hodiny ráno taktické cvičení končí, jeho vyhodnocení bude však otázkou týdnů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě bude desetidenní. Proč?

Zdroj: Deník/Martin Singr