V současné době celý problém leží na pozemcích, které patří státu a nikoliv městu či kraji. „Do 30. června musíme dát vědět Státnímu pozemkovému úřadu, zda pozemky za 39 milionů korun odkoupíme, v tom případě bychom ale neměli finance na vybudování zpevněné dráhy, nebo zda se je Ministerstvu obrany podaří na sebe převést, a my na nich na základě smlouvy budeme moct stavět,“ vysvětloval premiérovi náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Modernizace letiště je dohodnutou sdílenou investicí kraje a města, která v první etapě bude stát 60 milionů korun.

„Až se opraví dálnice, tak budete mít tu nejlepší startovací a přistávací dráhu,“ zavtipkoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „Nesměly by tam ale být svodidla a auta,“ odvětil vtipem hejtman Kaje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

Po prohlédnutí letiště a letadel se návštěva přesunula na jihlavské městské vlakové nádraží, kde má do pěti let vyrůst dopravní terminál. Na nádraží však premiéra a jeho doprovod přivítala šestice demonstrantů. Premiér na ně ale nereagoval a pokračoval v prohlídce. „To je ale škaredé nádraží,“ řekl, když na nástupišti rozdával pražským dětem bonbony. „S třeťáky jedeme na školu v přírodě na Chatu Čeřínek. Čekáme tu na vlak, vůbec to není domluvené,“ smála se asistentka školáků Gabriela Bartáková z pražské základní školy Eden.

Historická vozidla zaparkovala na konci cyklostezky z Jihlavy.
V Lukách nad Jihlavou se sjely veteránské vozy