V letošním roce probíhá již desátý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Za Vysočinu soutěžily dva nominované počiny, které navrhl Národního památkový ústav v Telči. „Byla to celková obnova hornické kaple Nejsvětější Trojice ve Švařci na Žďársku a Archeologický objev vybavení královské mincovny ze 13. století v Jihlavě,“ uvedla mluvčí národního památkového ústavu Ilona Ampapová.

Komise a ředitelka Národního památkového ústavu rozhodly, že do užšího výběru postoupí právě archeologický objev z Jihlavy. „Do 30. září tak bude mít také široká veřejnost možnost zvolit si svého favorita v online hlasování Památky děkují,“ doplnila Ampapová.

Vybavení královské mincovny z konce 13. století našli archeologové při průzkumu opravovaného domu na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě loni v březnu. „Jedná se o první nález takového souboru v Evropě, který je výjimečný zejména unikátní kolekcí forem na odlévání razidel a cánů, neboli stříbrných polotovarů v procesu výroby mince, jež se v jiných souborech nevyskytují. Je to mimořádný doklad výrobních nástrojů podávající jedinečné svědectví o technické úrovni zpracování stříbra ve středověkém českém státě na sklonku přemyslovského období,“ komentoval nález Šimon Kochan z Archaia Brno.

Nález se opět vrátí na náměstí

Kochan také nastínil, jaký osud čeká nálezy v budoucnu. „Společně s městem Jihlava plánujeme, že budou nálezy veřejně prezentovány v archeologické expozici ve sklepení domu na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě, na jehož dvoře došlo k nálezu,“ dodal archeolog.

Laureáti ocenění Patrimonium pro futuro včetně držitele ceny veřejnosti Památky děkují se vyhlášení dočkají 28. listopadu na slavnostním galavečeru z Nové scény Národního divadla v Praze v přímém přenosu České televize.