Zemní stroje odkryly betonovou komoru, v ní byly uloženy tři kovové válce o přibližně stokilogramové váze a rozměrech klasické popelnice a se spoustou drátů. Jedná se zřejmě o takzvanou pupinační komoru, která poputuje do třešťské Muzea Tesla, kde je vystavena historická elektrotechnika.

„Jihlavské muzeum nám nález přenechalo, nemají pro něj využití. Pro nás je to velmi zajímavé. Zařízení bylo součástí vedení z Prahy do Brna. Sloužilo k tomu, aby telefonní kabel správně fungoval. Musíme ho ještě převézt a potom pořádně prozkoumat. Domníváme se, že pochází z dvacátých až třicátých let minulého století,“ řekl Jiří Šťastný z Muzea Tesla.

Archeologové na místě stále pracují. David Zimola lokalitu ohodnotil jako chudou. „Toto telefonní zařízení je spíše raritou. Klasické archeologické nálezy tu nejsou, našli jsme tu střepy a podobně,“ uvedl David Zimola.

Poblíž stavby u Henčova mohou také lidé vidět i starý barokní mostek, přes něj vedla původní cesta. Stal se památkou a podařilo se ho zachránit.

Den otevřených dveří v hasičské stanici Jihlava.
OBRAZEM: Hasiči otevírají své brány