Málokdo si při zaparkování na dvoře za kostelem v Křížové ulici všimne nevzhledné přízemní budovy v koutě se zamřížovanými okny. Je to dobře zachovalé vězení, kde za prohřešky proti vojenskému režimu pykaly po staletí tisíce prostých vojáků. Za zdmi asi 200 let staré vojenské věznice hlídaly provinilce v zeleném sukně stráže naposled začátkem 90. let minulého století.

A málokdo ví o historii místa a využití staveb do budoucna tolik, jako jihlavský architekt Jaroslav Huňáček.

Kam sahá historie vězení?

Josefovské reformy zrušily církevní řády. Areál jezuitských kolejí a kláštera se dostal do majetku armády. Vězení mohlo vzniknout kolem roku 1780 nebo později.

K čemu by se dala věznice využít?

Sjezdil jsem po světě řadu vojenských muzejí, ale nikde jsem nenarazil na místo, které by se dalo využít tak jako mimořádně zachovalé cely jihlavské věznice. Komorní prostředí v budově samo o sobě nabízí využití jednotlivých kobek k jakési parafrázi živých obrazů, jak byli vojáci jednotlivých armád arestováni od 17. do 20. století.

V čem je největší problém?

V penězích. Kdyby se našly prostředky na opravu vězení, myšlenka by se dala uchopit a nikde krom Jihlavy by nebyla k vidění tak osobitá expozice.

Co říká na návrh vlastník?

Objekt má mít komerční využití, ale myšlenka vězení zachovat je na stole. Možná je to hozená rukavice. Pak by se ovšem musel o objekt někdo starat.

Nezapřete, že vám na stavbě záleží…

Rád bych se podílel na záchraně objektu, patřícího do areálu někdejších jezuitských kolejí až po kostel Sv. Kříže. Je to dobrá výzva, ale pak by se muselo počítat s nutností objekt udržovat, spravovat a vést jej jako jakousi galerii, což by bez pomoci kraje nebo města šlo asi dost těžko.

Co když záchrana nevyjde?

Tyto věci jsou mi dost blízké, zpracovávám úpravy jednotlivých objektů. Už jsem jednu chvíli uvažoval o využití věznice jako příjezdu do podzemních garáží pod dvorem. Možností je spousta, ale raději bych stavbu zachoval.

Kdy padne rozhodnutí o věznici?

Majitel nevidí bývalé vězení jako časovou prioritu. Myslím, že bude pravděpodobně posledním objektem, jehož se dotknou nějaké rekonstrukce. Takže tady nejsme v časovém stresu, což je asi dobře.

Kousek od vězení by měl být orloj…

Vlastníkovi někdejšího vězení patří i věž ve frontě začínající kostelem sv. Ignáce přes bývalou knihovnu. Majitel před čtyřmi lety přišel s návrhem osadit věž hodinovým strojem. Orloj by severovýchod náměstí změnil.

Dostanou Jihlavané orloj, nebo z něj sejde?

Připravili jsme projekt, fasády a všechny další věci jsme dotáhli dost daleko. Fasáda měla být opravena trochu jinak, měla lehce kopírovat pražské Klementinum.

Můžete vysvětlit podrobněji?

Barevná kompozice Klementina měla být použita podle památkářů na hodinové věži, ale celá fronta od kostela sv. Ignáce přes bývalou knihovnu a severní křídlo v Křížové ulici jsou upraveny žlutou barvou nebo okry. To je třeba sladit. Pak se můžeme nahoře v hodinové věži pustit do orloje.

Proslýchá se, že chystáte byty místo bývalé „klavírky“ …

Projekt developerské společnosti je zatím jenom v obrysech. Mohlo by se jednat o výstavbu téměř 150 bytů ve třech obytných blocích. Byty by měly mít naprosto různorodá členění od 1+1 po 5+1. Po prázdninách čekáme schválení studie.