„Jihlavské náměstí je třetí největší v republice a tomu rozměru musí odpovídat i zadání. Nechceme vyřešit jen malý kousek, ale pojmout to skutečně komplexně, aby to bylo náměstí a centrum města na dalších sto let,“ uvedl náměstek primátora Radek Popelka (ANO) k tématu, které se řeší už od předloňského jara.

Město přitom nebylo v zadání příliš konkrétní. Byl to ale záměr. „Podmínky jsou natolik široké, že nebudeme nikoho vylučovat, když tam něco uvede nebo naopak neuvede,“ potvrdil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) a jako příklad zmínil Prior. Architekti se mohou domluvit s majitelem a do svých plánů zařadit jeho proměnu, ale nemusí.

Otázek, se kterými se musí zájemci poprat, je mnoho. Jedná se o řešení dopravy na náměstí, městský mobiliář, umístění stojanů na kola či třeba i veřejného WC, diskutovaná je také otázka zeleně. „Část lidí si nedovede představit náměstí bez lip u morového sloupu a pak je druhá skupina, která říká, že tu historicky nikdy nebyly a patří pryč,“ uvedl Výborný.

Teoreticky by mohla z náměstí do budoucna zmizet zaparkovaná auta, ale není to příliš reálné. „Pokud bude zrušení parkování součástí vítězného návrhu a bude to obhajitelné, proč ne. Ale nepředpokládám, že by k tomu došlo,“ myslí si Popelka. Výborný připomněl někdejší návrh architekta a jihlavského zastupitele Davida Bekeho (ODS) umístit parkoviště pod zem ve spodní části náměstí. „Jde o to, aby vítězný návrh oslovil co nejvíce lidí a byl realizovatelný,“ dodal.

Na podzim chce vedení města začít představovat jednotlivé návrhy občanům. Poté sestaví pořadí, přičemž Jihlava nebude mít povinnost realizovat vítězný návrh. „Můžeme jednat s vítězem, a pokud se nedohodneme, budeme jednat s dalším v pořadí,“ nastínil primátor města Rudolf Chloupek (ČSSD). Vše bude v souladu s pravidly České komory architektů.

Třebaže radnice nestanovila v zadání žádný finanční limit pro revitalizaci náměstí, jednu částku už odhadnout lze. Jsou to náklady spojené s architektonickou soutěží. „Bude to do deseti milionů,“ odhadl Výborný. Očekává se, že práce bude nutné rozdělit na více etap, přesný termín zahájení ale bude na zastupitelstvu, které vzejde z podzimních komunálních voleb.