Deset hodin denně šest dní v týdnu pracuje v zakouřeném prostředí. Deset lidí s cigaretou v ruce sedí naproti němu na baru a vyfukují kouř přímo na něj. Řeč je o provozovateli jihlavského baru Mikulka Janu Řehořovi.

Když se ho zeptáte, zda je pro zakázat kouření v barech a restauracích, má jednoznačnou odpověď která má ale háček. Pro zákaz kouření je všemi deseti, ale pouze v případě, že ho plošně zakáže zákon. „Nad zákazem kouření upřímně řečeno přemýšlím každý den. Jenže po roce provozu je to těžké. Říkal jsem si, že po tom, co jsme bar tři měsíce rekonstruovali, měli jsme ho znovu otevřít jako nekuřácký. Myslím, že teď by mi to zákazníci dali sežrat. Ale když to zakáže stát, tak budou naštvaní na něj, na politiky. A v tom případě nemají za kým jít a vybít si to na něm…" řekl Jan Řehoř s tím, že i jako nekuřák si zadělává na velké zdravot- ní komplikace. „Cítím to na očích, v nose, v krku. To, co ráno vykašlu a vysmrkám, byste nechtěli vidět. Navíc jsme v prostoru, který není dobře klimatizovaný, a nemůžeme větrat kvůli hluku," dodal Řehoř. Podle něj jsou zákazníci Mikulky z devadesáti procent kuřáci.

Jednou z mála nekouřících návštěvníků Mikulky je Sabina Komárková. „Samozřejmě že kouř jako nekuřačce mi vadí hodně, ale mám i kamarády, kteří sami kouří a vadí jim to. Když jim řeknu, tak nekuř, jen se ušklíbnou, že když je ta možnost, tak prostě u pití kouřit budou," vyjádřila se Komárková.

Servírka Jitka Dobrovolná, která pracuje v jihlavské Pivovarské restauraci a je sama kuřačka, by zákaz kouření v restauraci také uvítala.

„Rozhodně jsem pro, pracovat neustále v zakouřeném prostředí je snad horší než to, že sama kouřím. Teď jsem byla čtyři týdny na dovolené a zlepšily se mi vlasy, nesmrkala jsem. A ten smrad z oblečení, když pracujete v hospodě, kde se kouří, je příšerný," řekla Dobrovolná. Jí samotné by nevadilo si ve volné chvilce v práci skočit na cigaretu ven. „Za prvé bych se alespoň trochu vyvětrala a za druhé by mě to nutilo vykouřit cigaret méně," dodala Dobrovolná.

Zákazníky by podle ní restaurace neztratila, kdyby se jednalo o celoplošný zákaz, tedy kdyby kouření zakázal stát. „Jinak je možné, že by si lidé řekli, tam si nemůžeme u pivka zapálit, tak tam nepůjdeme, a šli by jinam. Když to ale zakážou všude, nevidím problém. Pochybuji, že někdo kvůli tomu zůstane doma a nepůjde do hospody. Už aby to bylo," uzavřela Dobrovolná.