První vlna mrazů frontu před dveřmi jihlavských azylových domů nezpůsobila. Azylový dům pro muže v Čajkovského ulici, kde právě v minulých letech v zimě brali za kliku lidé bez střechy nad hlavou, aby tam aspoň na židli na chodbě přečkali do rána, nemá v současnosti ani obsazena všechna lůžka.

Ředitel Azylového domu pro muže Jihlava David Chlupáček si současný stav pochvaluje. Nedávnou praxi, kdy v domě hledali a občas nacházeli útočiště bezdomovci, nepovažuje nadále za udržitelnou. „Kdo se nachází v tíživé situaci, hledá u nás ubytování nebo přichází pro radu, tak ten u nás může pomoc nalézt. Například nyní máme v azylovém domě pro muže asi pět volných lůžek, takže několik zájemců můžeme uspokojit," řekl Chlupáček.

Z webových stránek lze vyčíst, že jihlavský azylový dům pro muže poskytuje pobytové služby na přechodnou dobu osobám v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. A že cílem je pomoci klientovi překlenout svízelné životní období spojené se ztrátou bydlení a podpořit ho v jeho úsilí vrátit se do běžného života.

Nepříznivou sociální situaci tedy nelze zaměňovat s dopadem nepříznivého počasí. „Kdo se přichází jen ohřát, tak není naším klientem. Stejně tak ten, kdo se chce umýt, vysprchovat nebo si vyprat," vyjmenoval nepodporované činnosti Chlupáček.

Vedení azylového domu se přesto vážně zabývá hledáním řešení. Otázka „Co s lidmi, kteří stojí před dveřmi s žádostí o okamžitou pomoc, když venku drsně přituhuje?", je právě v tomto ročním období každodenní součástí jejich práce. „Řešením by bylo zřízení denního centra a noclehárny, to jsou právě zařízení, která by byla určena právě pro lidi z ulice," nastínil řešení ředitel azylového domu.

Problémem se už zaměstnává etablovaná pracovní skupina, která se věnuje sociálním tématům a působí pod krajským úřadem. Podle Chlupáčka by pro potřeby Jihlavy a zde se nacházejících lidí bez střechy nad hlavou postačovala ubytovna s kapacitou deseti míst.

V pracovní skupině odborníci na sociální služby diskutují také o dalších problémech lidí z okraje společnosti. „Mám na papíře celou řadu námětů. Ideální by bylo, kdybychom měli potravinový sklad nebo šatní sklad, abychom těmto lidem uměli pomoci," dodal Chlupáček.