Meteorologové informovali, že v Jihlavě – Hruškových Dvorech byla maximální teplota 9. září a to pětadvacet stupňů. V nedalekých Lukách nad Jihlavou tak ještě na začátku měsíce fungovalo venkovní koupaliště. Naopak poslední den měsíce klesla až na tři stupně.

„Průměrná měsíční teplota vzduchu kolísala mezi 12,8 stupni na stanici Hubenov a 15,8 stupni na stanici Dukovany. V průměru v kraji teplota činila 14,1 stupně,“ okomentovala počasí Gražyna Knozová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že září hodnotí jako teplý měsíc.

Pořadatelé ocenili účast žen v turnaji květinou.
Černobílá strategie. V šachovém turnaji Vysočiny bodovali Kratochvíl a Rybáčková

Srážek pak bylo velmi málo, nejméně 12,7 milimetrů v Dukovanech a nejvíce 51,9 milimetru v Bystřici nad Pernštejnsem. „Průměrný úhrn srážek dosáhl 21,2 milimetrů, což činí pouze 38 procent normálu a měsíc září 2021 hodnotíme jako velmi suchý,“ dodala Knozová.

Babí léto, které přišlo se začátkem října o víkendu, má na Vysočině ještě nějaký čas vydržet. Ještě v úterý bude podle meteorologů rtuť teploměru stoupat nad dvacet stupňů, pak se však citelně ochladí, do pátku pak už nebude více než patnáct stupňů, kromě toho přijdou i deště. Zároveň meteorologové v pondělí varovali před silným větrem, který v úterý mezi šestou ranní a půlnocí zasáhne s výjimkou Pelhřimovska i Vysočinu.