Za to, že neutrpěla mnohem závažnější popáleniny, které by ji dodnes přímo ohrožovaly na životě, vděčí své babičce. Jednašedesátiletá žena nasadila vlastní život, aby svou vnučku zachránila. Holčičku před plameny bránila doslova vlastním tělem. Nakonec udělala nejlepší, co mohla, a vnučku hodila z okna v prvním patře. Holčičku pod okny vysklenými tlakovou vlnou chytali do náruče sousedé, kteří předtím sami z domu před ohněm utekli.

Stála v okně a držela holčičku

„Máme zakázáno o okolnostech události mluvit. Mohu potvrdit, že jsme stáli z druhé strany domu a v okně stála paní a držela holčičku v náručí. Vlastním tělem ji chránila před plameny. Pak nám ji hodila dolů. Byl jsem tam já a další dva sousedé. Kdo holčičku chytil, si už přesně nepamatuji. Důležité je, že bude v pořádku," řekl Deníku Jiří L., který byl mezi zachránci a bydlí pod bytem, kde k výbuchu došlo. Sám přišel prakticky o všechno. Zůstalo mu jen to, co měl na sobě. Dívce let z asi sedmimetrové výšky zřejmě zachránil život.

Když babička vnučku hodila z okna bytu do bezpečí, musela se nějak z ohnivého pekla sama dostat. Nezbylo jí nic jiného než proběhnout hořícím bytem, aby se dostala na chodbu domu a pak ven. Není vyloučeno, že při snaze dostat se ven, utrpěla další vážné popáleniny. Zatímco dívka byla popálená „jen" na třiceti procentech těla, babička zhruba na šedesáti procentech těla.

„Zachovala se velice duchapřítomně. Pokud by holčičku z toho okna nehodila, tak by určitě byla v daleko vážnějším stavu, než je teď," je přesvědčena mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, která na místo dorazila zhruba patnáct minut po výbuchu. Podle Musilové byli na místě jako první hasiči z Polné, po nich dorazili kolegové z Dobronína a ostatní.

„Vím, že dívku pod okny chytal pán z dolního bytu a ještě jeden manželský pár. Na ženu volali, ať jim dívku hodí. Následovala evakuace dalších nájemníků z domu. Jeden z nich upadl a stěžoval si na bolest v rameni," popsala Petra Musilová.

Babička dívky byla okamžitě transportována do brněnské nemocnice s vážnými popáleninami. Dívku záchranáři převezli do nemocnice v Jihlavě, ale i ona nakonec musela být transportována do Brna.

„Zdravotní stav dívky je stabilizovaný. Bohužel stav ženy je i nadále kritický," informovala včera mluvčí brněnské nemocnice Anna Mrázová. Žena je podle informací Deníku držena v umělém spánku a lékaři čekají, jak se její organismus s popáleninami vypořádá.

Veřejná sbírka

Výbuch ze soboty 24. října s největší pravděpodobností zapříčinila propanbutanová láhev. Zda šlo o technickou závadu či neopatrnou manipulaci, zjišťují vyšetřovatelé.

Dům u nádraží, kde k výbuchu a následnému požáru došlo, zatím není z poloviny obyvatelný. Část nájemníků se do méně poničené části domu vrátila. Byt, kde k výbuchu došlo, a byt o patro níž jsou zničené. České dráhy, kterým dům patří, už začaly s rekonstrukcí. Ve spodním vytopeném bytě po zásahu hasičů běží naplno vysoušeče. V horním bytě už začaly stavební úpravy. Kdy se budou moci nájemníci do bytů vrátit, zatím není jasné.

Lidé mohou postiženým pomoci i finančně. Od včerejška je v platnosti veřejná sbírka vypsaná obcí Dobronín. Příspěvky mohou zájemci dávat buď do pokladničky na obecním úřadu, nebo posílat na zvláštní účet zřízený u České spořitelny pod číslem 4163881349/0800. Peníze mohou lidé na účet posílat do 9. prosince.