Vypouštění nejčistšího rybníka na Vysočině teď láká lidi z širokého okolí, kterých se k němu jen v neděli odpoledne přišly podívat desítky. Zájem jistě bude také o plánovanou a v poslední době tolik diskutovanou opravu hráze, proti níž se během léta zvedla vlna protestů.

Neodolali jsme ani my, a tak se jdeme podívat na dno rybníku, kde se jsme se ještě před pár měsíci koupali. Podle nánosů čerstvého bahna jde vidět, že voda ubývá celkem rychle. A nápad jít blíže k vodě opravdu nepatří k těm nejlepším. Prohlížíme si okolí, koukáme na to, co z obrovské vodní plochy ještě zbylo. Bratr situaci sonduje dronem. Ke krásným fotkám celého rybníka mu však chybí sluníčko a modrá obloha. Na krajinu se pomalu snáší mlha, snad nezačne pršet. I tak to ale je zajímavá podívaná.

Po chvíli potkáváme známé z Řásné. Navzdory počasí se na elektrokole vydali do javořických lesů. „Co bychom k tomu řekli. Asi co všichni tady z okolí, že se nám to nelíbí. Nám teď kolem domu tečou dokonce dva potoky,“ říkají známí. A míří dál.

Na hrázi je rušno. Chodí tu lidé, co se vydali na nedělní pochod organizovaný telčskými turisty. Sem tam projede cyklista. Je tu ale i hodně těch, co to sem přišli jen tak omrknout. Jdeme se podívat i na lávku nad výpustí, odkud normálně skáču po hlavě do vody. Teď, kdy je hladina tak o čtyři metry nižší, by si tu neskočil nikdo. Procházíme kolem staletých buků a přemýšlíme, jaký asi bude jejich osud. Který půjde k zemi.

Blížíme se k pláži, potkáváme další známé, procházíme se po dně. Kameny, které jindy tvoří ostrůvek obklopený vodou, jsou teď na suchu. Dcera jako správná neposeda neodolá a hned je zdolává. Obhlížíme dno, jestli tam na nás nečeká nějaký poklad. Ale nacházíme jen starý kartáč, zbytky plaveckých brýlí, prostě nic, co bychom si mohli odvézt domů na památku. Náš dnešní výlet se chýlí ke konci. Ale je jasné, že tu nejsme naposledy. Všechny nás totiž zajímá, jak to s Pařezákem, jak se rybníku říká, dopadne.