„Firma může být třeba i zisková, když jí ale neplatí odběratelé, může se dostat do problémů. Může utrpět finanční ztrátu, následně ztrátu renomé, že také neplatí, a v nejhorším případě skončí v konkurzu,“ varoval ještě Prchal.
Podle průzkumu společnosti CCB – Czech Credit Bureau zbankrotovalo v kraji Vysočina v roce 2008 celkem 22 firem, letos k nim přibylo za prvních pět měsíců dalších devět společností.
V seznamu zbankrotovaných podniků je například několik zemědělských družstev, nachází se tam ale třeba i firma Horácká stavební nebo společnost Novako Jihlava, věnující se výrobě plastových oken a dveří.
„Vývoj je negativní. Vysočina ale nepatří mezi kraje, kde by se bankrotovalo jako na běžícím pásu,“ poznamenal předseda představenstva firmy CCB Pavel Finger. Nejvíce firem končí v Praze, v Jihomoravském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Podle Pavla Fingera se mohou firmy před riziky zhoršené ekonomické situace bránit i důkladným prověřováním svých nových a současných obchodních partnerů.
To není podle ankety jihlavské hospodářské komory ještě u podnikatelů samozřejmostí. Většinou dávají na doporučení a reference od „známých“.