Rozsáhlou rekonstrukci koupaliště, která má vyjít na dvacet milionů korun, chystají v Lukách nad Jihlavou. Investici městys pokryje pravděpodobně kompletně z úvěru. Obávají se totiž, že kdyby s úpravami bazénu otáleli, nemuselo by se jim příště podařit starý bazén napustit. „Modernizace je nutná, letos slavíme padesáté výročí a je otázkou času, kdy se nám starý bazén nepodaří zprovoznit," vyjádřil obavy starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl. Podle něj by bylo ideální, kdyby se veškeré práce podařilo stihnout do začátku příští letní sezony. „Chystáme zadání a výběrové řízení na projektanta. Poté bychom vybrali nejlepší návrh a začali bychom akci realizovat," popsal nejbližší kroky Wölfl.

Vlastní realizace by měla být na programu na jaře příštího roku. V nejhorším případě by musel starý bazén ještě jednu sezonu posloužit. „Finančně chceme celou akci pokrýt z úvěru," doplnil loucký starosta.

Nový bazén bude z nerezu a proměnou projde také jeho okolí. Nikoli však nijak násilně, ale tak, aby korespondovalo s okolním prostředím. „Naše představa je taková, že půjde o bazén prakticky ve stejných rozměrech, jako je nyní. To znamená padesát metrů na pětadvacet s minimem atrakcí," poznamenal k požadavkům na projekt Wölfl.

Městys tak chce zachovat co největší ráz venkovního koupaliště bez zbytečných tobogánů a monstrózních atrakcí. „Počítáme s nějakou skluzavkou a dětským hřištěm," uzavřel téma Wölfl.

Sezona na koupalištích po celém Jihlavsku je v plném proudu. O koupališti přemýšlí také v Třešti, kde vodní plocha chybí.

V Třešti totiž koupaliště citelně chybí. Nyní se městu naskytla příležitost odkoupit pozemky u stávajícího sběrného dvora v lokalitě Malvíny. Zde v historii dokonce rybník býval. „Uvažujeme o zbudování přírodního biotopu, v současné době vedeme jednání o odkupu pozemků," uvedl už před časem starosta Třeště Vladislav Hynk.

Přírodní biotop město plánuje v areálu, který má rozlohu zhruba jeden a půl hektaru. Kromě koupaliště by v místě vzniklo například i dětské hřiště, místa na odpočinek a také parkoviště. Dohromady si město spočítalo, že by ho projekt vyšel zhruba na devět milionů. Provoz biotopu vyjde na dvě stě tisíc korun ročně.

Nejbližší místo, kam se lidé z Třeště mohou jezdit koupat, je tři kilometry vzdálený zatopený lom v Čenkově, místní části Třeště.