Pietní akt se v úterý v 11 hodin uskuteční na Ústředním hřbitově v Jihlavě. „Účastníci položí květiny u sochy Jaroslava Šlezingera Zaváté šlépěje, u památníku sovětským vojákům a k pamětní desce na zdi Ústředního hřbitova. Přítomné bude vedení krajského města, zástupci Kraje Vysočina, Českého svazu bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů a Svazu Pomocných technických praporů,“ sdělila Aneta Hrdličková z jihlavské radnice.

Setkání občanů k uctění památky tragických událostí května 1945 se v úterý 7. května koná v Třešti, a to od 16 hodin ve Vězeňském dvoře. V den státního svátku je v plánu 45. ročník tradičního běžeckého závodu Jihlava – Třešť, který se pořádá na počest padlých spoluobčanů.

Připojí se například také v Dolní Cerekvi, kde vedení městyse pořádá lampionový průvod zakončený pietní vzpomínkou u pomníku padlých a slavnostním ohňostrojem. Akce začíná v úterý 7. května ve 20.30 hodin u radnice.

Den vítězství ve středu 8. května oslaví také v Brtnici, pietní akt začne v 18 hodin u pomníku padlých před farním kostelem a pokračovat bude také u pomníku na tamním hřbitově.