„Ta vedra byla úmorná, s dětmi se nedalo dělat nic fyzicky náročného. Snažili jsme se především, aby se nezdržovaly dlouho na sluníčku," okomentoval průběh táborů v parných dnech Tomáš Rychetský z Domu dětí a mládeže Jihlava. Ten pořádá jak příměstské tábory, tak tradiční ve stanových městečkách, a to buď ve Smrčné nad Sázavou, nebo v Hájence Černé lesy u Brtnice a v Lovětíně u Batelova.

„Deštík posledních dní je příjemná změna. Nijak nás to neomezuje. Na příměstském táboře jsme akorát v pondělí přesunuli hry, které hráváme s dětmi v lesoparku na Heulose, do prostor domu dětí, kde máme k dispozici tělocvičny. Včera jsme měli v plánu jít s dětmi do kina, takže nám déšť plány nezničil a všechny děti už naštěstí přišly v pláštěnkách. Tábor na Hájence, který dokončuje svůj poslední běh, také musel program pro děti uzpůsobit, ale na ty dva deštivé dny to není zase až tak náročné," dodal Rychetský.

Déšť při běhání sportovcům nevadí
Deštivé počasí ale komplikuje sportovní tábory a soustředění, jako například kondiční soustředění závodních plavců, kteří se ještě před sezonou chtěli rozhýbat jízdou na kolech. „Na soustředění jsme vyrazili na kolech, ale ta jsme museli na dva dny kvůli velkým lijákům odložit," řekla Alena Nývltová z Jihlavského plaveckého klubu AXIS, který trénink plavců pořádá.

Protože se ale sportovci potřebují dostat zpět do kondice, běhají i v dešti. „Soustředění jsme nezrušili, jsme sportovci, tak něco musíme vydržet. Improvizujeme – hrajeme hry, ale i běháme a chodíme na výšlapy i v dešti. Děti jsou dobře vybavené, jsou již zvyklé na takový trénink. Část aktivit jsme přesunuli i do vnitřních prostor, kde kromě hraní her i posilujeme," doplnila Nývltová, co musí ještě všechno malí plavci absolvovat, aby mohli na konci srpna zase začít závodit ve vodě.

Dětské tábory na Jihlavsku pořádá také Dům dětí a mládeže v Polné, který už má všechny své letošní běhy za sebou. „Na počasí si letos nemůžeme stěžovat. Na dětské tábory je slunečno bez deště úplně ideální. Museli jsme samozřejmě aktivity uzpůsobit teplotám a fyzicky náročné hry jsme hráli buď brzy ráno nebo večer," uvedl Tomáš Klíma, ředitel Domu dětí a mládeže v Polné (DDM Polná).
Děti navíc měly možnost se zchladit ve vodě. „Základnu máme u Rohozné a táborem protéká potok, který je možné stavidlem přehradit, a vytvořit tak pro děti asi metr hluboké jezírko, kde se mohou vykoupat," dodal Klíma.

Ivana Holzbauerová