VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Během války se v Třešti vyráběly vojenské uniformy

Třešť - Třešťské ženy v roce 1915 protestovaly proti koncertu, který se konal na zámku.

9.8.2014
SDÍLEJ:

První světová válka. Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

První světová válka se výrazně dotkla i životů těch, kteří se neúčastnili přímo bojových akcí. Jinak tomu nebylo ani v Třešti. Ve válečných letech vázlo zásobování, průmysl byl do značné míry přeorientován na válečné potřeby a musel se vyrovnat s absencí statisíců odvedenců.

V Třešti vzhledem k jejímu průmyslovému zaměření běžela válečná výroba od počátku na plné obrátky. Část žen byla soustředěna do výroby látek a stejnokrojů. Pracovalo se na dvě směny u dvou velkých firem, Schumpeter a Műnch, které získaly pro Třeště monopolní postavení v dodávkách pro armádu.

Z Vídně přijely desítky krejčovských dělníků a výroba uniforem byla soustředěna do jedné velké tovární budovy, která byla vybavena elektrickými šicími stroji, dírkovacími stroji, stroji na přišívání knoflíků a stroji střihacími. Ty tehdy představovaly úplnou technologickou novinku.

Do výroby bylo začleněno zhruba 300 krejčích a švadlen, desítky rodin pak navíc dokončovaly výrobky doma. Kronika měšťanské školy například zmiňuje, že v třešťských továrnách pracovalo mnoho domobranců krejčích, kteří zhotovovali vojenské stejnokroje. Nad nimi bděla vojenská hlídka o 10 mužích s důstojníkem, kteří bydleli v prázdných prostorách školy. „Vojáci byli lidé velice slušní, jejich přítomnost ve školní budově školní kázni nikterak neuškodila," uvádí kronika.

Zásobování vázne

Po prvních měsících války se začaly projevovat problémy v zásobování potravinami. V dubnu 1915 zavedla rakouská vláda přídělový systém na většinu životních potřeb. Příděl chleba na osobu činil 1,25 kilogramu týdně. Vzhledem k tomu, že Třešť byla zařazena do kategorie samozásobitelných obcí, nebyly do města přidělovány tuky, a také maso se dalo sehnat jen výjimečně. V témže roce došlo také k výraznému nárůstu cen potravin a základních potřeb. Ceny tohoto zboží se prý v Třešti zdvoj- až ztrojnásobily.

Nespokojenost s tímto stavem vedla k projevům nevole. V listopadu 1915 uspořádal baron Sternbach na zámku dobročinný koncert ve prospěch válkou postižených vdov a sirotků, na kterém vystoupil houslový virtuos Jaroslav Kocián. Před zámkem se shromáždily ženy narukovaných vojáků a hlasitě vyjadřovaly svoji nespokojenost.

Tradiční kulturní akce se jinak v době války nekonaly. Koncert v roce 1916 byl povolen pod podmínkou, že pořadatelem bude městská rada a výtěžek bude věnován ve pro spěch válečné akce Zlatý klas spasí nás.

(Informace byly čerpány ze zpravodaje Naše město, pokračování příště)

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

9.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení