Jak výsledek krajských voleb hodnotíte?
Jsem rád, že lidi vnímali, že jsme čtyři roky poctivě pracovali, že jsme se pro kraj snažili dělat maximum a že jsme dělali minimum politiky. Výsledek voleb je vynikající a jsem tomu rád.

S úbytkem hlasů jste ovšem nejspíš museli počítat…
Úbytek hlasů oproti roku 2008 je pochopitelný, taková účast a vlna hlasů pro sociální demokracii se čekat nedala. Já si současného výsledku cením o to víc, že je těžší vítězství obhájit. My jsme o nějaké hlasy přišli, podobně dopadla ODS, naopak významně posílila KDU-ČSL.

Uznali vítězství ČSSD už během sobotního odpoledního sledování průběžných volebních výsledků političtí soupeři? Kdo vám gratuloval jako první?
Jako první mi gratuloval hlavní politický konkurent, tedy Ota Benc, lídr ODS. SMS s gratulací k velmi dobrému výsledku mi poslal rovněž v sobotu odpoledne exhejtman Miloš Vystrčil a v podvečer jsem měl v telefonu nepřijatý hovor od lídra KDU-ČSL doktora Víta Kaňkovského.

ČSSD teď nejspíš bude muset vyvolat povolební jednání s ostatními stranami. Kdy chcete tato jednání zahájit?
První jednání se pokusíme svolat na středu 17. října. Den předtím máme krajský výkonný výbor, k výsledkům voleb chceme slyšet názory členů tohoto výboru.

S kým budete o povolebním uspořádání jednat?
Pozveme k jednání zástupce každé strany, která se dostala do zastupitelstva. Jsou to TOP 09, sdružení Pro Vysočinu, ODS, KDU-ČSL a KSČM. 
S kolegy v našem vyjednávacím týmu pravděpodobně pozveme zástupce ostatních úspěšných stran právě v tomto, tedy vzestupném, pořadí. Předpokládáme, že bychom si v tomto úvodním kole jednání na schůzku se zástupci každé strany vyhradili pětačtyřicet minut.

Bude povolební jednání s ohledem na vyšší počet stran v novém zastupitelstvu jednodušší, nebo naopak složitější?
Já si myslím, že to bude složitější. Jsou tady silní lidovci a pak uspělo sdružení starostů Pro Vysočinu, které je hodně různorodé. Uvidíme, na chování a postoji těchto dvou uskupení bude hodně záležet.