Druhé místo z mistrovství České republiky ve sportovní kynologii obsadil Tomáš Molák se svým tříletým belgickým ovčákem, kterému říká Gori. Jeho pravé jméno ale zní Brego Allegro Cantabile.

V obrovské celorepublikové konkurenci je druhé místo podle Moláka úspěch.

„Druhé místo jsem určitě nečekal, měli jsme před soutěží trošičku problémy v některých disciplínách, na soutěži jsme ale vše zvládli a získali 284 bodů, což je výborný výsledek a velké překvapení,“ neskrýval nadšení devětatřicetiletý chovatel Molák. Maximální počet bodů přitom byl tři sta.

„Do soutěže šlo dvě stě psů z celé republiky, měla by to být špička ve sportovní kynologii,“ dodal Molák.

Pro mladého psa to byl první velký závod, chovatel Tomáš Molák ale se svým hobby sklízel úspěchy už i dříve. „Čtyřikrát jsem byl na mistrovství světa, kde dosud nejlepší umístění pro mě bylo jednatřicáté místo,“ uvedl Molák. Tohoto umístění dosáhl s otcem „Goriho“ Brega, s nyní devítiletým psem Faustem.

Ani úspěchy ve sportovní kynologii ale povoláním truhláře od řemesla ke psům na plný úvazek nezlákají. „Je to pro mě koníček, odreagování od práce,“ uvedl.

Každodenní výcvik

Za výsledky se skrývá každodenní trénink. „Denně je nutné se psem cvičit alespoň dvě hodiny, zase se ale pes nesmí utavit,“ nastínil Molák. Přes den se o pes starají Molákovi rodiče. „Pes má svůj kotec u rodičů,“ vysvětlil chovatel a dodal: „V tomhle mi hodně pomáhá i přítelkyně, díky ní to zvládám.“

Tomáš Molák má ke zvířatům odjakživa kladný vztah. „Jako kluk jsem si objednával psy přes inzerci, rodiče mi pak odebírali korespondenci a vysvětlovali lidem, že dalšího psa nechtějí,“ zavzpomínal s úsměvem Molák.

Se svým tříletým belgickým ovčákem Bregem by se chtěl podívat i na mistrovství světa všech plemen. „Z Jihlavy na tomto mistrovství byli zatím asi jen dva chovatelé,“ vysvětlil důvod Molák.