„Návštěvníci mohou vidět více než 360 ručně vyřezávaných figurek a bezmála čtyři desítky domečků, paláců a hradů. Materiálem pro výstavbu je písek, kůra ze stromů a mech. Každoročně betlém staví Pavel Procházka,“ uvedl Radovan Daněk, mluvčí Jihlavy.

Zdroj: Youtube

Podle minoritů z kostela Nanebevzetí Panny Marie jde zřejmě o největší Betlém na Vysočině. Je vystavěný na ploše větší než padesát čtverečních metrů. Jeho počátky sahají do druhé poloviny 19. století. Betlém je výsledkem dlouholeté práce celé řady lidových umělců. Nejstarší figurky vyřezával lodník Ambrož KHŐK, který se od dětství plavil po celém světě a věnoval se vyřezávání. Od něho pochází jesličky se Svatou Rodinou, Tři králové a jejich družina vyřezané z cedrového, mahagonového a jiných vzácných dřev. Druhou část Betlému vyřezávala rodina Boudných z Brtnice u Jihlavy. Od ní pocházejí hlavně figurky darovníků - Jihlavanů v domácích horáckých krojích a také figurky havířů s náčiním.

Hasiče na Vysočině zaměstnalo o vánočních svátcích počasí. Foto: poskytl HZS Kraje Vysočina
Extrémně náročné vánoční svátky, hodnotí uplynulé dny hasiči na Vysočině

Postupně byl Betlém doplňován a upravován do dnešního stavu, zvlášť jihlavským malířem a řezbářem Franzem Pettanem, který také každoročně betlém stavěl až do roku 1945. Ten rovněž zhotovil betlém i pro město Drážďany. Kulisy jsou dílem malíře Gustava Krumma. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velká voda na Vysočině.

Zdroj: se svolením Petra Janouška