„Až do letoška jsme si ho stavěli jen soukromě, s nápadem zpřístupnit betlém veřejnosti přišla dcera Sára. která se o všechno postarala," osvětlila Alena Kolbová.

Betlém s třicítkou figurek vznikl v 70. a 80. letech minulého století. Malované pozadí za plastickou krajinou je starší, pochází z roku 1896. „Když mi bylo deset, chtěla jsem mít stejně krásný betlém, jako si tenkrát pořídil můj bratr. Poprosila jsem tedy dědečka, jestli by mi figurky nevyřezal. Dědeček na něm pracoval asi osm let, hlavně přes zimu," řekla Kolbová.  A práce to nebyla zrovna jednoduchá. Dědeček Aleny Kolbové totiž za války přišel o některé prsty na rukou. „Figurky děda vyřezával třemi prsty úplně obyčejným nožíkem. Aby byly figurky hezčí, moje maminka je pak podle potřeby upravovala," doplnila Kolbová.

Nynější podobu betléma si vymyslela Sára. „Chtěla, aby vynikla hlavně divoká krajina s pařezy, mechem a dalšími přírodninami. V betlému je jen málo staveb, úplně tu chybí město, tak typické pro zdejší betlémy. Do betléma zakomponovala různé zajímavé drobnosti, třeba loď připomínající Noemovu archu," popsala Kolbová. Podobně jako jiné rodiny, i Kolbovi betlém každý rok staví znovu, mění se tedy i krajina z přírodnin. Sestře pomáhá i malý František, kteří se učí vyřezávat v místním řezbářském kroužku a už brzy by mohl pokračovat v díle  svého pradědečka. Betlém by rodina chtěla vystavovat i příští sezonu.

Betlémská cesta s celkem 24 zastaveními je přístupná až do 2. února 2013.