"Každý dům, ve kterém mají betlém pro návštěvníky připraven, bývá označen zelenou cedulkou. Pokud je tato cedulka s terčíkem otočena dozadu, znamená to, že je zavřeno. Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi devátou a dvanáctou a následně mezi třináctou a osmnáctou hodinou. Mapka s trasou je k dispozici v místním turistickém informačním centru, nebo si ji lidé mohou stáhnout z webových stránek města Třeště a vytisknout," řekla Romana Šťastná, vedoucí odboru kultury třešťského městského úřadu.

Pod názvem Betlémská cesta se prohlídky betlémů v domácnostech organizují v Třešti od roku 2005. V roce 2008 byla cesta poprvé prodloužena až do Jindřišské věže v Praze.

Kapela Čardáš Klaunů.
Čardáš Klanů pokřtí klip Kvízy. Bude pořádný mejdan

Třešťské betlémy jsou jedinečným dokladem lidové kultury na Jihlavsku. Vyznačují se svou velikostí a plastickou krajinou složenou z pařezů, mechů a dalších přírodnin. Ve scenérii je vždy město, krajina, zbořeniště nebo jeskyně, to vše doplněné malovaným pozadím. Každý autor betlémy vytvářel a dodnes vytváří podle své vlastní fantazie. V rodinách se často dědí po desítky let. Jejich historie je stará přes dvě stě let.

Ve městě je také několik aktivních řezbářů, kteří navazují na své předchůdce. Betlémáři také pořádají oblíbené letní Dřevořezání, kam se na začátku července pravidelně sjíždějí řezbáři z celé republiky. Jejich práci pak lidé uvidí ve společném betlému v expozici v Schupmeterově domě. Nechybí tam postavičky rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, olympijské vítězky Ester Ledecké a dalších významných osobností. Děti pobaví jejich oblíbená pohádková postavička.

Ilustrační foto
Lidé vytvoří tichou uličku pro kapry i na náměstí v Jihlavě