Byla sobota, krátce po čtvrt na deset dopoledne, když na hlavní vlakové nádraží v Jihlavě dorazil rychlík ve směru z Brna. Na nástupišti už na něj čekala skupinka skautů ze střediska Divočáci, kteří si přišli vyzvednout od svých kolegů Betlémské světlo. Tuto tradici mají jihlavští skauti léta zažitou.

„Již 26 let přináší skauti v době Vánoc do České republiky Betlémské světlo. Tato novodobá tradice se za čtvrt století stala výraznou součástí slavení Vánočních svátků," popsala koordinátorka Betlémského světla pro Jihlavu Klára Švíková.

Světlo si ovšem vyzvedávali i vyslanci skautů ze středisek mimo krajské město. „Chodím pro světlo každý rok, patřím ke skautům ze střediska Luka nad Jihlavou. Každý rok chodíme například do léčebny dlouhodobě nemocných," uvedl skaut Martin Jirka z Luk nad Jihlavou. S sebou měl hned několik lampiček, pro všechny případy. „Rozdám je mezi další skauty, aby byla jistota, že se světlo na Štědrý den dostane ke všem, kteří ho budou chtít," dodal Jirka.

Na vlakový spoj ovšem čekala také Petra Paseková se svou dcerou. „Je to pro nás už taková tradice, že si pro světlo chodíme rovnou na nádraží," vysvětlila mladá žena. Také ona si ho nenechává jen pro sebe, ale obdaruje s ním své blízké.

Světlo v kostele

„Před Štědrým dnem děláme kolečko po příbuzných a všichni už vědí, že jim přinesu zapálenou svíci ve sklenici se světlem. Už se mi i sami připomínají, abych na ně nezapomněla, že na to spoléhají," usmála se Paseková.

Kdo si bude chtít světlo obstarat na poslední chvíli třeba přímo na Štědrý den, bude mít možnost například v kostele svatého Jakuba v Jihlavě.

„Na Štědrý den od půl deváté do půl dvanácté si můžete Betlémské světlo také vyzvednout u kostela sv. Jakuba. Světlušky a skautky střediska Zvon budou též rozdávat vánoční perníčky, vánočky, horký čaj a zpívat koledy, doplňuje Ludmila Hronová vedoucí skautského střediska Zvon Jihlava.

Skauti nezůstanou jenom u pasivního rozdávání. „Stejně jako každý rok se i letos vypravíme na Štědrý den dopoledne i se světýlkem z Betléma do Domova pro seniory na Lesnově. Skauti zpříjemní sváteční den lidem v Domově zpěvem vánočních koled a dalších oblíbených lidových a folkových písní" dodává k letošnímu ročníku Betlémského světla Jan Toman Caha, zástupce vedení skautského střediska Divočáci v Jihlavě.

Přímo v klubovně Divočáků v Jihlavě na ulici Třída Legionářů 5 bylo možné vyzvednout si světlo během včerejšího dne. Další příležitost se potom lidem naskytne ještě den před Štědrým dnem. „Od 19 do 21 hodin bude možné si v klubovně světlo vyzvednout. Dále pak na Štědrý den v kostele svatého Jakuba, jak už bylo řečeno," dodal Toman Caha.

Kde se vůbec vzala tradice?

Myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku jako součást charitativní akce. Předávání křehkého plaménku se díky skautským organizacím odtud rozšířilo do dalších zemí, a to nejen po celé Evropě. Celé roznášení a sdílení plamene Betlémského světla svým duchovním a filosofickým přesahem naplňuje primární cíle Vánoc a Adventu: sdílení, sounáležitost, přátelství a obdarování.