Betlémské světlo už je v Jihlavě. Ze samotného Betléma ho již tradičně do Jihlavy v sobotu dovezli vlakem skauti z Vídně. Tady si ho převzali jihlavští skauti, kteří ho nyní rozdávají lidem.

„My si teď světlo rozneseme domů pak ho budeme rozdávat lidem u nás v klubovně. Lidé si pro něj mohou přijít s čajovou svíčkou a my jim ho připálíme a mohou si ho přinést domů. Děláme to tak několik let, ale už přesně ani nespočítám kolik," usmála se přímo na nádraží vedoucí oddílu jihlavských skautů Divočáci Natálie Škrdlová.

Podle ní právě betlémské světlo spojuje skauty z celého světa. „Pro nás je symbol naděje a toto světlo také spojuje lidi. Přivezli nám ho skauti z Vídně, se kterými máme sice možnost se stýkat, ale moc často se tak neděje, je to tedy taková výjimečná situace," dodala Škrdlová.

Světlo si zájemci mohou vyzvednout v pondělí od 19.30 až do 21.00 hodin tradičně v klubovně střediska Divočáci Jihlava na jihlavské Třídě Legionářů 5. Napalovat betlémské světlo budou skauti v Jihlavě také přímo o Štědrém dni, a to u kostela svatého Jakuba od 8.30 do 11.00 hodin. „Přijďte si vyzvednou betlémské světlo k Divočákům a vneste tak do vašich domovů ještě více vánoční pohody," vzkázala zájemcům vedoucí oddílu. Stejně jako každý rok se i letos vypraví středisko Divočáci na Štědrý den dopoledne i se světýlkem z Betléma do Domova pro seniory na Lesnově. „Skauti od 9.00 až do 11.00 hodin zpříjemní sváteční den lidem v domově zpěvem vánočních koled a dalších oblíbených lidových a folkových písní," dodal k letošnímu ročníku Betlémského světla Jan Caha, zástupce vedení skautského střediska Divočáci. „Světlušky, vlčata a skautky jihlavského střediska Zvon již tradičně navštíví na Štědrý den s Betlémským světlem pacienty i zaměstnance Psychiatrické nemocnice v Jihlavě," doplnila vedoucí střediska Zvon Ludmila Hronová.

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista do České republiky dorazilo již po pětadvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.