Kvůli koronaviru se letos nemohli přenášení obojživelníků u Dušejova účastnit místní školáci. „Učitelé mě oslovili, jestli by to nemohly zajišťovat i děti, ale já to zamítla s tím, že je nouzový stav a lidé by se neměli shlukovat a příliš vycházet z domu,“ řekla již dříve ředitelka Základní školy Dušejov Marcela Krejčová a pak se alespoň ona sama zapojila do přenášení.

Zastupitelé i veřejnost musejí na veřejném zasedání dodržet potřebné odstupy v rámci opatření proti šíření koronaviru. Ilustrační foto.
Politici ve škole. Zastupitelé se kvůli rozestupům sejdou v univerzitním sále

Při vhodných podmínkách, tedy když zapršelo, bylo potřeba žáby přenášet i dvakrát denně. „Bez školáků to bylo podstatně náročnější než s jejich pomocí. Když standardně chodí přenášet žáby děti, pak členové našeho spolku zajišťují jen víkendy. Nyní jsme si museli rozdělit dny,“ uvedl předseda spolku Mokřady Jaromír Maštera.

Při migraci ropuchy obecné a blatnice skvrnité, případně i hnědého skokana, fungují speciální zábrany, které žáby svedou do připravených kyblíků. V nich dobrovolníci pak obojživelníky přenesou. Dočasné zábrany budou u Svitáku už jen pár dní.

Autokino.
První film: beznadějně vyprodaný. Autokino u nemocnice nabídne dvacítku snímku

I když masový jarní tah v této lokalitě končí, žáby se budou na silnici pohybovat i v dalších dnech. Míří k vodě, kde se mohou rozmnožovat. „Třeba teď začínají klást rosničky a kuňky, ještě později v květnu budou klást zelení skokani. Další druhy však již obvykle nemají masové tahy a táhnou postupně v dlouhém časovém období,“ vysvětlil Maštera.

Ještě před tím, než dobrovolníci ze spolku Mokřady začali stavět bariéry u Dušejova, postarali se také o lokalitu v blízkosti rybníka Jarošovský Kacíř na Třebíčsku. „Začátkem března jsme tam dělali naváděcí zábrany do propustku. Tam ale nikdo chodit sbírat žáby nemusí, protože se do rybníka navedou sami,“ řekl již v březnu Maštera.

Specialistka jaderné bezpečnosti Karolína Osičková s kolegy v jaderné elektrárně Dukovany.
"Jaderných" žen přibývá, v Dukovanech jich pracuje 130. Mezi muže vnáší empatii

Dříve se ochránci přírody starali také o obojživelníky u Panského rybníka u Kamenice na Jihlavsku, ale tam už jsou zábrany trvalé. I v Kamenici funguje spolupráce se školáky, jde ale pouze o kontrolu a údržbu. „Jistě je dost lokalit kde by byly transfery potřeba, o všech se ale neví. O některých se ví, ty se řeší,“ řekl závěrem Maštera s tím, že by spolek uvítal více pomocníků.