Například v Úřadě pro zastupování státu ve věcech majetkových se otestuje asi 1 600 lidí. „Ovšem tam, kde je to možné, výrazně využíváme práci z domova. Proto počet testů bude menší než počet zaměstnanců,“ upřesnil mluvčí Úřadu Andrej Bančanský. Jak dodal, vzhledem k tomu, že úřad má pracoviště ve zhruba 50 městech v Česku, použijí zaměstnanci centrálně distribuované samotestovací sady a nebo se mohou nechat otestovat u lékařů.

Dokonce očkování má už za sebou státní zaměstnanec Zdeněk Švec, který pracuje na úseku souvisejícím s bezpečností. „Jsem na dovolené, takže jak to bude s testem, nevím, ale já jsem už očkovaný vakcínou Astra Zeneca. Žádné potíže jsem neměl, ale asi to záleží na každém zvlášť. Kamarádovi prý bylo špatně a měl zimnici,“ sdělil.

Testovat se budou na Vysočině také zaměstnanci finančního úřadu. „Testování se uskuteční ve dnech 10 až 11. března, testy zajistí smluvní dodavatel. V lokalitě Jihlava bude testováno asi 200 lidí,“ sdělil Josef Tomek z Finančního úřadu pro Kraj Vysočina Jihlava.Testují se i profesionální hasiči. Podle mluvčí hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v Jihlavě Petry Musilové se otestuje od středy 667 lidí, a to jak hasiči, tak i civilní zaměstnanci.

S přípravami na plošné testování začala Česká pošta už před přijetím vládního opatření. „Zaměstnancům nabízíme celkem tři možnosti, jak se do povinného testování zapojit. Jednak mohou pracovníci využít nabídky organizované zaměstnavatelem, kdy testování budou provádět specializované firmy, z části si vypomůžeme samotestováním a do třetice mají zaměstnanci možnost nechat si test provést jinde, kde jim vystaví potvrzení,“ popsal situaci na poště mluvčí Ivo Vysoudil.

Jak dodal, jen do konce minulého týdne využilo první možnost, tedy testování u zaměstnavatele, více než 2,5 tisíce lidí, testy zjistily 28 pozitivních případů. Do 12. března pak musí podle vládního nařízení testem projít všichni zaměstnanci České pošty. Těch v současné době eviduje pošta podle Vysoudila přes 27 tisíc.