Každá trasa má jinou délku a obtížnost a jsou značené i v aplikaci Strava, kterou sportovci využívají při svých aktivitách. „Červený okruh je nejdelší a nejnáročnější, je dlouhý 3477 metrů a na trase zdoláte převýšení osmašedesát metrů. Žlutou trasu zvládnou bez problémů i děti. Okruh měří pouze 434 metry a má převýšení šestáct metrů,“ uvedl náměstek primátorky pro sport Petr Ryška.

Zoo Jihlava.
Už 150 tisíc návštěv: lidé se vrací do jihlavské zoo, pololetí zlomilo rekord

Tratě běžci poznají podle barevného trojúhelníku na bílém podkladu. Do budoucna bude označený ještě oranžový okruh, to je však náročnější kvůli nedostatku vhodných stromů. Budou tam proto značky na sloupech veřejného osvětlení nebo na budovách. „Mám sice svoje trasy, ale rád zkusím něco nového,“ zhodnotil novinku rekreační běžec Petr Dvořák.

Běžecké trasy v jihlavském lesoparku Heulos přitom mají svou historii, poprvé byly vyznačené v roce 1965 pro letní běžecké závody lyžařů běžců, pak je využívali pořadatelé seriálu Běžec Vysočiny. „Během šedesáti let byla na nejdelší červené trase mimo několika nutných drobných modifikací vyplývajících z výstavby sídliště, letního kina či revitalizace lesoparku zachována základní koncepce jejího vedení,“ připomněl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.