Desítky kilometrů strojově upravených tras mají nyní k dispozici běžkaři na Jihlavsku. Do terénu tak v těchto dnech vyráží stovky sportovců. Počasí bude lyžování v přírodě přát zřejmě ještě do pátku. V sobotu se má výrazně oteplit a hrozí obleva, teploty se podle předpovědi meteorologů mají i na Jihlavsku pohybovat až devět stupňů nad nulou.

V okolí Jihlavy se v úterý a ve středu podařilo upravit například část okruhu Tesco, celý okruh Šacberk, malý okruh u Vysoké, dá se zajet i směrem na Okrouhlík. Ideální podmínky jsou pak na okruhu Nový Hojkov.

„Sotva jsme stopy u Zborné upravili, už se začali objevovat první běžkaři. Přece jen podmínky pro běžkování jsou na Vysočině v posledních letech hodně špatné," popsal správce ski areálu Šacberk Pavel Havlíček, který se také podílí na úpravě stop v okolí Jihlavy. Velký zájem je nyní podle Havlíčka také o lyžování na sjezdovce na Šacberku, kde panují skvělé podmínky už řadu dní.

Některé běžkaře od sportování neodradí ani tma, stačí si jen vzít čelovku. „Na upravených trasách přes den i večer potkáváme poměrně početné skupiny lidí. Já také využívám každou příležitost, a jak jen to jde, beru běžky a mířím do stop. Předpověď na víkend vůbec není příznivá, musíme využít každou příležitost," řekl Martin Kratochvíl ze sportovního klubu Lyžařské Jihlavsko, které se stará o úpravu stop v okolí krajského města Vysočiny. Podrobné informace ohledně aktuální situace jsou na webových stránkách www.lyzarskejihlavsko.cz.

Zkrátka nyní nepřijdou ani běžkaři z Telčska a Třešťska. Mohou si zasportovat na Javořici, kde je v současné době upraveno několik okruhů a podmínky tam jsou také velmi dobré.

„Dá se dojet i z Telče do Řásné, kde je to projeté skútrem, ale to není nic moc. Opravdový zážitek naopak nyní nabízí trasa z Řásné směrem na Javořici, tam je k dispozici utlačený, asi metr široký pruh. Díky tomu sníh více odolá oteplení. Na Javořici nyní leží asi třicet až čtyřicet centimetrů sněhu, je tam několik různě dlouhých okruhů," sdělil ve středu Roman Kadlec, který má úpravu stop na Javořicku na starost. Aktuální informace o tom, jak to vypadá na Javořicku, najdete na webových stránkách www.bezky-telcsko.cz. „Na Třešťsku nebyla úprava stop možná," doplnil další informace Kadlec.

Ti, kteří mají raději sjezdové lyžování, mohou kromě již zmiňovaného Šacberku navštívit i další lyžařské areály na Jihlavsku, které jsou v provozu. Čeřínek poblíž Jihlavy funguje ve všední dny od 16 do 20 hodin, o víkendech a ve svátky od 9 do 20 hodin. Zajezdit si můžete také v Lukách nad Jihlavou, v Mrákotíně nebo v Brtnici.

ZUZANA MUSILOVÁ