„Jde o službu, kterou zajišťujeme s pražskou centrálu a měla by nám umožnit být v co nejtěsnějším kontaktu s našimi klienty i v době nouzového stavu. Ten výrazně omezil osobní kontakt, který je mnohdy nenahraditelný,“ vysvětlil pro Deník Vysočina ředitel jihlavské pobočky BKB Antonín Křoustek.

Počet telefonních a emalových kontaktů není sice takový jako před vyhlášením vládních opatření proti Civid – 19, ale postupně se zvyšují. Za posledních patnáct pracovních dnů v dubnu to bylo něco přes čtyřicet telefonátů. Navíc se prodlužuje doba hovorů. V průměru je to kolem třiceti minut na jeden rozhovor. Podle Křoustka se objevilo několik případů především psychického násilí.

„Nejčastěji je to mezi partnery. Pro oběti je to v tomto čase ještě horší, protože kvůli karanténě mají minimální možnost ochrany a úniku před agresorem. Řešíme i nebezpečné pronásledování mezi bývalými partnery a poskytli jsme pomoc i jedné pohlavně zneužité čtrnáctileté dívce. Problém jsou stále častěji i sousedské spory,“ popsal Křoustek, který měl dobrý pocit z toho, že se na BKB obrátil i jeden odsouzený podvodník, který se chtěl domluvit s poškozenými na splátkovém kalendáři, ale sám z toho měl obavu.

Kontakt na BKB Jihlava:

tel: 606 631 551

email: bkb.jihlava@bkb.cz

BKB hned na začátku pandemie zareagoval na informaci, že nejohroženějšími lidmi jsou starší lidé a několik z nich, kterým už v minulosti pomáhali, oslovili s nabídkou další pomoci.

„Nikdo z nich sice naší pomoc nepotřeboval, ale byli strašně rádi za naši podporu a načerpání další energie,“ podotkl Křoustek.

Příkladem je čtyřiaosmdesátiletá žena, kterou před třemi lety v jejím domečku na vsi přepadl zloděj. Ukradl ji všechny úspory. Policie ho dodnes nevypátrala. Protože žena přišla o všechny peníze díky nimž byla schopná se o sebe postarat, musela nakonec odejít do domova důchodců.

„Protože vím, jak byla ve svém domečku spokojená, měl jsem obavu, jak se adaptuje na nové prostředí. Byl jsem mile překvapen, že jsem při rozhovoru v jejím hlase nepostřehl stížnost nebo náznak zoufalství nad osudem,“ uvedl Křoustek, kterého zamrazilo, když mu žena vyprávěla, jak jediný její kontakt s okolím je, když ji třikrát denně donesou jídlo.

„Cítil jsem z ní optimismu, který dokázala přenést na ostatní. Stále věří, že bude líp a že si už brzo bude moci zajít do kaple za panem farářem,“ dodal Antonín Křousatek.

Objekty vyčleněné pro vykázané osoby v okresních městech na Vysočině

Jihlava:

Parkoviště P+R u ústředního hřbitova je provizorně nainstalovaných šest kontejnerových buněk připojené na inženýrské sítě. Jedna buňka je určena pro dámské a pánské toalety, druhá slouží jako umývárna s umyvadly a se sprchami a zbývající čtyři by mohly sloužit jako přechodná ubytovna pro lidi bez domova. Kapacita zařízení je pro deset až patnáct lidí. Zatím využita nebyla.

Havlíčkův Brod:

Objekt pro policií vykázané osoby má město připraven v ulici U Panských. Vejdou se do něj čtyři osoby. Zatím využit nebyl.

Třebíč:

Město má pro vykázané připravenu část kempu v Poušově. Opticky i fyzicky je oddělen od města, má hygienické zázemí a chatky s postelemi. Je možné sem umístit při splnění všech hygienických a bezpečnostních opatření až dvacet osob. Prozatím nebyl využit.

Pelhřimov:

Budovu č.p. 1768 v ulici Na Obci. Objekt je vybaven lehátky, WC, sprchou a prozatím připraven pro čtyři osoby s možností rozšíření. Objekt zatím využit nebyl.

Žďár nad Sázavou:

Město počítá s prostory nízkoprahového zařízení o třech místnostech, WC, sprchou a kuchyňskou linkou a osm rozkládacích lehátek. V případě potřeby řešení osob s nemocí COVID-19 v izolaci. V záloze je objekt pro případnou karanténu osob. Zatím nebyla potřeba k tomuto účelu objekt využít.