Biofarma v Sasově, na jižním okraji Jihlavy, v pátek otevřela svoji vlastní unikátní výrobnu. Zajímavé je, že sama farma na její výstavbu nedala ani korunu. Potřebných 2,3 milionu korun dali dohromady zákazníci nebo nadšenci, kteří tomuto druhu podnikání fandí.

Celý nápad začal tehdy, kdy vypověděly smlouvy firmy, které bioprodukty pro farmu v Sasově vyráběly. „Malí výrobci to mají těžké. Snaží se přežít a tím, že začali dělat konvenční výrobky, jim nezbyl prostor na ty naše. Naše výrobky se dělají v menších sériích, spousta věcí se u nich musí hlídat tak, aby mohly být certifikované na bio," přiblížil Jiří Pykal z Biofarmy Sasov.

Pracovníci farmy se proto rozhodli, že věc vezmou do vlastních rukou. „Vzali jsme pravítko a tužku a zjistili, že bychom si zde mohli udělat malou výrobnu tak, aby byl na Sasově celý cyklus uzavřen. Od chovu zvířat přes porážku až po výrobek," pokračoval Pykal. Jenže investice dva miliony a tři sta tisíc byla moc velká.

S příznivci a odběrateli farmy se proto rozhodli pro projekt v duchu komunitou podporovaného zemědělství, který nemá v takové výši v zemi obdoby. Požadovanou částku nashromáždili právě příznivci a odběratelé farmy s tím, že se jim po čase vrátí. „Peníze jsou jako forma zálohy na zboží s odloženou platností. Zákazníci si svoji částku mohou vybrat do dvou let v produktech zpátky," řekl hlavní myšlenku Pykal. V případě, že si někdo celou částku nezvládne do dvou let vybrat, peníze mu farma vrátí, nebo je může vložit do dalšího projektu.

To, jestli se farmě podaří požadované miliony na výrobničku vybrat, však nebylo do poslední chvíle jisté. Na nashromáždění částky dala farma pětačtyřicet dní. „Poslední dny to bylo trošku jako v závodě. Sledujete, jestli se celá věc podaří, či nikoliv. Těsně před uzavírkou, kdy peníze chyběly, nám ještě lidé volali, jestli je možné stále přispět. Nakonec byla částka ještě o tři sta tisíc překročena. Byl to adrenalin a na konci ještě větší radost," usmál se Pykal.

Minimální částka, kterou lidé mohli do projektu vložit, byla pět tisíc korun. V průměru ale zájemci do výrobny vkládali okolo deseti tisíc korun, přispěvatelů je asi 250.

Není to ale tak, že výrobna bude fungovat zdarma. „Ze všech našich zákazníků je asi třetina těch, co do projektu šli. Máme i další obchody," přiblížil Pykal.

Pokud by se biofarmě na výrobnu nepodařilo vybrat celou částku, vklady by se příznivcům a odběratelům farmy vrátily. „Hledali jsme banku, která do toho s námi půjde. Lidé museli mít jistotu, že peníze půjdou tam, kam mají, a ne že vybereme polovinu, vykachličkujeme to tady a konec," dodal Pykal. Biofarma v nové výrobně vyrábí bio produkty, jako jsou klobásy, tlačenky, uzená masa, nebo zde i škvaří sádlo. „Tím, že jsme malá výrobna, můžeme si dovolit vyrábět v malém množství a neustále objevovat. Máme řezníky, kteří zkoušejí nové produkty a pátrají po starých receptech," uzavřel Pykal.