O důležitosti nadcházejících voleb nepochybují ani sami kandidáti. „Komunální volby jsou ty nejdůležitější volby, které nás čekají. Za dobrou práci nám rádi potřesete rukou, za tu špatnou nám můžete pěkně do očí říct, co si o nás myslíte,“ připomněl lídr ODS Petr Laštovička. Občanští demokraté, kteří jsou nyní v opozici, chtějí moderní, hospodárné město, kvalitní infrastrukturu a pestrý společenský život. „Chceme nastavit trend do budoucnosti, aby se Jihlava mohla dále rozvíjet,“ uvedl.

Současný primátor Rudolf Chloupek je na kandidátce ČSSD na pátém místě a pozici obhajovat nebude. Lídrem je současný náměstek Vratislav Výborný. „Chceme upřednostňovat lidi, kteří tady bydlí a přináší nám peníze. Víme, že sem přijede až pětadvacet tisíc lidí denně, ze kterých mají daňové výnosy jiné obce,“ řekl Výborný. Sociální demokraté mají ve volebním programu finančně dostupné nájemní bydlení, trvale udržitelnou dopravu ve městě, sociální služby pro seniory a bezpečí pro děti a mládež.

Nová plošina vyšla na téměř tři sta tisíc, je určena pro ambulantní případy i hospitalizované pacienty.
Jihlavská nemocnice má novou terapeutickou plošinu

Náměstek za KDU-ČSL Jaromír Kalina má za prioritu dokončit vystoupení města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Dále se chce zaměřit na spolupráci velkých zaměstnavatelů s městem.

Třetí jihlavský náměstek Radek Popelka reprezentuje Hnutí ANO 2011. „ANO vychází z celostátní politiky a máme to přizpůsobené pro regionální politiku,“ vysvětlil Radek Kourek, „dvojka“ na jihlavské kandidátce.

Do voleb vstupuje na kandidátce Startostů a nezávislých také Fórum Jihlava, které je aktuálně v opozici. „Nejsme politickou stranou, jsme sdružení nezávislých kandidátů,“ vysvětlila jednička kandidátky Karolína Koubová. „Pro nás je zásadní koncepční řízení města, rozvoj by měl sloužit lidem,“ shrnula.

Ilustrační foto
Poškodil cizí auto, hrozí mu rok vězení

SPD pak má v programu bezpečné ulice a peníze jen pro slušné lidi. Podle lídra kandidátky Petra Paula je třeba posílit městskou policii, aby se občané cítili bezpečně. Zároveň Paul tvrdě odmítá invazní migranty a připomněl jihlavskou zkušenost s migranty, kteří přišli z Libanonu. „Ať si nikdo nemyslí, že jsme chráněni, ono se to k nám dostane,“ varoval. Už nyní jsou podle něj problémy se zahraničními pracovníky.

„Bezpečnost ve městě nezajistí kamery ani strážníci. Ve městě se musíme znát,“ je však přesvědčen lídr jihlavských Zelených Patrik Priesol. Ti vstpují do voleb pod kandidátkou Žijeme Jihlavou spolu s TOP 09 a Piráty. „Jsme stranou mladých lidí, kteří se vrací zpět do Jihlavy ze svých studií po světě. Přinášíme řadu inovativních přístupů, které fungují v jiných městech,“ uvedl Priesol. Slibují podporu podnikání, navrácení přirozeného života do města a propojení generací.

Koalice Svobodní a Realisté Společně pro Jihlavu cílí zejména na MHD zcela zdarma. Chtějí také snížit poplatky za svoz odpadu nebo daň z nemovitostí. „Lidé si ve svých daních zaplatili dopravu i svoz odpadů. Město má sloužit lidem a ne naopak,“ prohlásil lídr kandidátky Pavel Vacek.

Komunisté se také chtějí zaměřit na sociální služby. „Navrhujeme zrušení poplatku tisíc korun za přidělení bytu s pečovatelskou službou. Takto by to být nemělo,“ je přesvědčený lídr kandidátky Ladislav Vejmělek. Dále by KSČM chtěla podpořit výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny a sociální byty pro seniory. „Naší prioritou je zdravotní péče, dále dostupnější bydlení pro seniory a levnější doprava,“ řekl stručně Zdeněk Kučírek z Moravského zemského hnutí.