Do jihlavské nemocnice chodí čím dál více pacientů s alergickou reakcí na včelí bodnutí. Několik dětí už dokonce letos kvůli štípnutí hmyzem muselo být hospitalizováno.

Podle Miroslava Havlíka, který je bývalým primářem záchranářů pro oblast Jihlavy, se reakce na bodnutí různí. „Reakce jsou od menšího otoku až po těžký anafylaktický šok. Ten nastane u alergika poté, kdy se do jeho těla dostane jed, začnou se mu rozšiřovat cévy a dojde k poklesu tlaku. Skončit to může až zástavou srdce, na niž může pacient zemřít," informoval zdravotník. Žádný případ, k němuž letos záchranáři vyjížděli, smrtí naštěstí neskončil.

Lékaři lidem s alergickou reakcí aplikují protialergickou injekci. „Během posledních dní přichází průměrně jeden pacient denně," přiblížila počty vrchní sestra urgentního příjmu Hana Hladíková.

Čtyři hospitalizované děti pobyly v nemocnici jeden až dva dny. Podle primáře dětského oddělení Martina Zimena by měli být ti, kteří prodělali závažnou alergickou reakci, připraveni. „Je dobré mít doma i na cestách lék na poskytnutí první pomoci typu EpiPen. Pero je určeno proti alergické reakci na bodnutí, kousnutí, ale třeba i na potraviny," uvedl Zimen. Místní reakce po štípnutí hmyzem stačí chladit, natřít Fenistil gelem, nebo podat celkově antihistaminika.

Plné ruce práce s odstraňováním včelích rojů mají v těchto dnech i hasiči. Ti každý den vyjíždí průměrně k deseti takovýmto případům. „Zasahujeme všude tam, kde hrozí nebezpečí z prodlení, což je zákonná podmínka," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Operační středisko případ vyhodnotí a na místo pošle hasiče nebo doporučí volajícímu specializovanou firmu.

V případě, že hasiči vyjedou na místo a zjistí, že situace není tak vážná, mohou odjet bez zásahu zpět a nebo se s majitelem domluvit na likvidaci spojené s úhradou nákladů. V takových případech může výjezd stát i několik tisíc korun. U specializovaných firem se ceny pohybují v rozmezí od pěti stovek do dvou tisíc korun. Záleží na rozsahu provedených prací.

Nejvíce účinnou obranou proti včelám je prevence. Lidé by si měli například dávat pozor na sítě na potraviny. Včely se vyskytují také v blízkosti přezrálého ovoce, květinových záhonů, ve starých půdách a na trávě. Přitahuje je i pot, proto je lepší vyvarovat se v horku náročných aktivit.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ