Na gymnáziích až dvojnásobný převis uchazečů o studium, na učebních oborech berou každého. Takto se dají shrnout přijímací zkoušky na střední školy, které se konají v těchto dnech po celé republice. Většina škol si zkoušky odbyla během uplynulého úterý a středy.

Za sebou už mají zkoušky například na jihlavském gymnáziu. Škola nabírala studenty do jedné třídy osmiletého gymnázia, do jedné třídy šestiletého a do tří tříd čtyřletého gymnázia. Jak zkoušky dopadly, už studenti vědí, nyní je na nich, aby se rozhodli, zda do školy opravdu nastoupí. Zájem o studium na jihlavském gymnáziu však výrazně převyšuje kapacitu jednotlivých tříd. „Na osmileté a šestileté studium je zájem zhruba dvojnásobný oproti tomu, kolik studentů můžeme přijmout," poznamenal ředitel jihlavského gymnázia Miroslav Paulus. Podobné je to také u čtyřletého studia. Druhé kolo proto už na gymnáziu nepořádají. Kapacitu jedné třídy, která čítá zhruba třicet žáků, tak naplní bez problémů.

Uchazeči o studium na nižším gymnáziu skládají zkoušky z českého jazyka a matematiky. Studenti čtyřletého gymnázia k tomu ještě musí složit test z obecných studijních předpokladů.

O něco složitější mají situaci na Střední škole stavební v Jihlavě. Do učebních oborů přijímačky nedělají a berou každého uchazeče, na maturitní obory zkoušky sice jsou, nicméně i sem se dostanou všichni, kteří na zkoušky přijdou. „Troufám si říct, že na všech školách s učebními obory se dnes už zkoušky nedělají. O tyto obory velký zájem není, studenti dávají přednost maturitním oborům," vysvětlil ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman. Výsledky přijímacího řízení na nematuritní obory proto už uchazeči znají a mohou se s nimi seznámit na webových stránkách školy.

Do maturitních oborů se zkoušky konaly také začátkem tohoto týdne. Výsledky se žáci dozvěděli během středečního odpoledne. Do prvních ročníků se hlásí asi 96 žáků, nicméně škola musí vyčkat, kolik zápisových lístků se jí do deseti dnů vrátí. „Ze zkušenosti se zapíše kolem padesáti studentů, budeme tedy standardně otevírat dvě třídy," dodal Toman.

Podobně probíhaly přijímací zkoušky také na Střední odborné škole a odborném učilišti v Třešti. Ani zde studenti učňovských oborů zkoušky nepsali. Do deseti dnů mají odevzdat zápisový lístek. Studenti si letos mohli podat přihlášky na dvě školy.