V obci se tak soustředí na obnovu lesa, který z devadesáti procent ztratili. Pro starostku bylo vše o to komplikovanější, že kůrovcovou kalamitu musela řešit, když se s vedením obce teprve seznamovala. „Ze začátku jsem v takové prvotní euforii a dost z naivity myslela, že to zvládneme vlastními silami. Organizovala jsem brigády, zúčastňovaly se všechny spolky, chodili jsme vyžínat, sázet, pracovat. Ale ten kůrovec to pak rozjel v takovém rozsahu, že to nešlo,“ vzpomněla na rok 2019.

Dvaačtyřicet hektarů lesa pak ale musela převzít firma, co se týká těžby i výsadby nových stromků. „Mikroregion Černé lesy přišel s nabídkou, že vypíše výběrové řízení na výsadbu a následnou péči pro všechny obce, které se budou chtít zúčastnit. To jsme uvítali,“ ocenila Kateřina Pauzarová.

Naopak se ale dodnes zlobí na vládu, ta podle ní hodila před dvěma lety vlastníky lesů přes palubu. „V roce 2020, kdy byla cena dřeva nejnižší, nám navíc snížili dotaci z původních čtyř set korun na 154 korun jen kvůli tomu, že přišlo hodně žádostí a vláda se rozhodla, že původní alokaci nenavýší, ale že peníze rozdělí mezi všechny žadatele,“ řekla Kateřina Pauzarová a pokračovala: „Zemědělci dostávali dotace na každého hraboše, covid byl zafinancovaný neskutečným způsobem, ale my, vlastníci lesů, jsme ostrouhali. To mě dodnes mrzí a budu to vládě vyčítat už navždy.“

Puklice, tak jako mnoho dalších vlastníků, přišly o devadesát procent smrkových lesů. „Ale máme i z devadesáti procent zasázeno,“ podotýká starostka s tím, že bude ještě třeba obnovit stromy polámané při vichřicích.