S kůrovcem v městysi bojují zejména od loňského roku. „Loni jsme odtěžili 3396 kubíků kůrovcového dřeva, což je nevídané. V předchozích letech byla plánovaná těžba od pěti set do tisíc kubíků za rok včetně nahodilé těžby,“ uvedl místostarosta Miloš Duba (NK). Jen letos to bylo dosud téměř pět tisíc kubíků. „Další dva tisíce kubíků pak leží na skládkách v lese,“ dodal místostarosta.

Těžba je pro Kamenici zatěžující a pro les devastující. Snaha vysazovat nové stromy naráží na jejich nedostatek na trhu. Smrky se sází i nadále, převládají ale duby – těch bylo letos více než dva tisíce. „Dokupujeme zbytky, když někde mají - duby, buky, javory i lípy. Tři sta lip budeme sázet poprvé za dobu, co jsem tady. A pak také modřín a jedle,“ vyjmenoval Duba.

Problematická je i finanční stránka. Zatímco dříve se prodával kubík za dva a půl tisíce, nyní cena nejde přes tisícovku. „Průměrná cena podle druhu je od čtyř set do tisíce korun, ale jsme rádi, že nějaký odbyt je,“ řekl místostarosta s tím, že výkupních firem je více. Nějaké dřevo se prodá také místním jako palivové, ale ani o něj velký zájem není. „Lidé už nemají, kam ho schovávat,“ podotkl Duba.

Pozitivní je, že je v lesích alespoň pracovníků dostatek. „Získáváme lidi přes úřad práce na pomocné práce v lesnictví. Na období šesti až dvanácti měsíců na sázení a potom vyžínání a úklid klestí po vytěženém dřevě to vystačí,“ řekl Duba. Nejčastěji se angažují místní lidé, kteří nemusí dojíždět a s touto prací už mají zkušenosti.