„Na vině byla závada na trakčním vedení po bouřce, takže zde byl zcela zastaven provoz vlaků,“ okomentovala situaci mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Závadu odstraňovali pracovníci do 9.54. Do té doby nejezdily žádné náhradní autobusy na trati.

Další problémy byly na trati mezi Chýnovem a Obrataní. Zde zatarasil strom jízdu osobnímu vlaku. Trať proto stála od sedmi hodin ráno skoro do půl desáté. „Další problémy byly mezi Okříškami a Krahulovem, osobní vlak tu narazil do spadlého stromu. Nikomu se nic nestalo. Vyšetřování nehody a obnovení provozu nastalo znovu před půl sedmé,“ doplnila Šubová. Už ve čtvrtek večer překážel spadlý strom na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Rozsochatcem.

Vysočinští hasiči mají za sebou náročnou noc. Od čtvrteční osmé hodiny večerní do sedmi hodin ráno zasahovali u více než 160 událostí v souvislosti s bouřkou. „Nejčastěji šlo o odstraňování stromů a větví, které padaly na komunikace a bránily plynulému provozu,“ popsala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Nejvíce událostí se stalo na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Přímo ve Žďáře nad Sázavou v Bezručově ulici padl před pátou hodinou ráno vzrostlý strom na střechu rodinného domu. Událost se obešla bez zranění.

Na Pelhřimovsku odstraňovali hasiči popadané stromy ze silnic například v ulici Nádražní v Počátkách, u Onšova, Rodinova nebo Černovic. Celkový počet výjezdů k popadaným stromům se vyšplhal na 18.

Celkem třiašedesátkrát vyjížděli k odstranění popadaných stromů hasiči na Havlíčkobrodsku. Stromy hasiči odstraňovali například u Chotěboře, Zboží, České Bělé, Modlíkova, Hněvkovic, Jitkova nebo Žebrákova.

Devatenáctkrát vyjížděli odstraňovat popadané stromy hasiči na Jihlavsku. Před třetí hodinou ráno likvidovali jihlavští profesionální hasiči strom, který padl na troleje na Třídě Legionářů v Jihlavě. Popadané stromy hasiči odstraňovali například u Batelova, Dudína, Dolní Cerekve, Třeště nebo Dobroutova.

K devatenácti technickým pomocem byli vysláni hasiči na Třebíčsku. Stromy bránící dopravě odstraňovali hasiči například u Jinošova, Otradic nebo Okříšek.

Padesátkrát vyjížděli hasiči na Žďársku. Stromy ze silnic odklízeli například u Nového Města na Moravě, Netína, Škrdlovic, Křižanova nebo Sulovce.