Na řidiče jezdící po nově vzniklé okružní křižovatce silnic druhých tříd ve směru z Jihlavy na Pelhřimov a Kostelec, které se říká Bradlo, čekají ještě dvě dopravní omezení.

V sobotu 16. a v neděli 17. srpna se křižovatka úplně uzavře. Důvodem bude finální pokládka obrusné vrstvy. „V případě špatného počasí bude moci stavební firma dokončit pokládání poslední vrstvy i v pondělí 18. srpna, do kdy je povolena úplná uzavírka," uvedla Hana Strnadová z krajského odboru dopravy.

Osobní i nákladní doprava bude v době uzavírky zmiňované křižovatky vedena obousměrně po objízdné trase z Jihlavy kolem čerpací stanice ONO směrem na Rantířov, Vyskytnou u Jihlavy, Ježenou a Dušejov. Velká část řidičů zřejmě využije možnosti zkrátit si cestu od Telče přes Popice, okrajovou část Jihlavy.

Poslední úpravy plánuje zhotovitelská firma za předpokladu příznivého počasí na sobotu 6. září, kdy dokončí vodorovné dopravní značení.

V tento den se křižovatka pro motoristy uzavře naposledy. „Tento termín jsme zvolili spolu s firmou záměrně, za dva týdny totiž končí prázdniny, a silnice budou plné řidičů vracejících se z dovolené. Posunutí termínu až na první zářijovou sobotu tedy bylo logickou volbou," vysvětlila Strnadová.

Nejrůznější dopravní omezení trápí řidiče na tomto místě už od začátku června tohoto roku, kdy začala stavba. Dva měsíce zde dopravu řídily semafory, v souvislosti s nimi se ve špičkách tvořily velké kolony, které způsobovaly i dvacetiminutové zpoždění.

Také řidiči, kteří chtěli pokračovat z Pelhřimova na Jihlavu, museli několik měsíců využívat provizorní silnici, která v místě stavby vznikla, i tady se tvořily dlouhé kolony při výjezdu z provizoria.

Úlevy od přehuštěné dopravy se motoristé dočkali až na začátku srpna. „V sobotu 2. srpna už zde začali řidiči jezdit bez nutnosti čekat na zelenou. Vozidla mohou nyní tímto úsekem projíždět s maximální opatrností," sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Modernizace křižovatky je součástí projektu za 173 milionů korun, který zahrnuje opravu ještě asi sedmikilometrového úseku ve směru na Pelhřimov. Dotace od ROP Jihovýchod na stavbu je ve výši 133 milionů korun.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ