V chovech prasat na Vysočině je téměř tři sta dvacet tisíc kusů. To přestavuje více než pětinu z celé republiky. Je to také téměř o sedm tisíc více než o rok dříve. Podíl prasnic ve stádu prasat byl ani ne šest procent. Celorepublikově přitom počet prasat poklesl.

Na Vysočině se chová rovněž hodně skotu, v této statistice patří kraji druhé místo v republice, první je Jihočeský kraj. Na začátku dubna bylo spočítáno 218 641 kusů skotu, o tisíc čtyřiašedesát kusů méně než o rok dříve. Podíl krav činí čtyřicet procent. „K omezení chovu došlo ve většině krajů,“ uvedl Miloslav Witz z jihlavské pobočky Českého statistického úřadu.

Plošné testování v souvislosti s nákazou Covid-19 v Dole Darkov na Karvinsku. Hygienikům pomáhala i armáda. Ilustrační foto.
Uplynulý týden přinesl na Vysočině čtyři nové případy koronaviru

V Kraji Vysočina přitom od roku 1999 počty skotu klesaly. „Tato nepříznivá situace se zastavila až v roce 2011, kdy se začal počet chovaného skotu mírně zvyšovat. Vzestupný trend se zastavil v letošním roce,“ popsal Witz.

Počet chovných ovcí pak zůstal na úrovni předchozího roku, na Vysočině jich je zhruba třináct a půl tisíce, podobné jako stavy koz, kterých je včetně kozlů přes dva tisíce sedm set. Stáda koní se mírně rozšířila, k prvnímu dubnu jich na Vysočině bylo tisíc osm set devadesát. Loni se pak naopak snížil počet drůbeže, té jen na Vysočině přes tři sta jednadevadesát tisíc. „To představuje pouze 1,7 procenta z drůbeže chované v celé České republice,“ uzavřel Witz.

Počet hospodářských zvířat k 1. dubnu 2020 na Vysočině:
Skot 218 641
z toho krávy 87 653
Prasata 319 055
z toho prasnice 18 142
Ovce 13 653
Drůbež 391 125
z toho slepice 60 998
Zdroj: ČSÚ