Vánoce v ZOO pravidelně tráví s rodiči Adam Křen z Vyškova. To jihlavské po sobotě bude řadit vysoko. „Hodně mě potěšil pavilon plazů. Navštívil jsem na Vánoce zoologickou v Brně, Olomouci či Lešnou. Je to už naše rodinná tradice. Ale takový pavilon jsem ještě neviděl,“ pochvaluje si Adam Křen. Tomu jen schází více sněhu a vánočnější atmosféra. „To bylo třeba lepší v Brně. Ale tady je pro změnu hodně zvířat na menším prostoru. Je to pestřejší,“ porovnává.

Oproti létu však návštěvníci uvidí méně cizokrajných zvířat. Některá z nich totiž zimní teploty nezvládají nejlépe a musí přezimovat v teple mimo zrak lidí. „Týká se to například pelikánů. Do výběhu se vrátí zase až na jaře. Jiná zvířata se naopak více zdržují v interiérech a ven moc nechodí,“ popisuje Callum Leitch, který má na starost krmení. V Jihlavě je teprve pár měsíců, přiletěl totiž ze Skotska.

Speciální dárek si na dnešní den pro čtenáře Jihlavského deníku připravil zpívající hasič z Telče Jurič Pařil. S kytarou v ruce natočil speciální vánoční zdravici jen pro ně.
VIDEO: Zpívající hasič Jurič Pařil zahrál jen pro čtenáře Jihlavského deníku

Podle Leitche si zvířata ani nevšimnou, že nějaký Štědrý den nastal. Přesto ocení, že čtyřiadvacátého prosince dostanou bohatší stravu. „Hodně oblíbené jsou vodní melouny. Ale pochutnají si také třeba na broucích,“ přibližuje. Na zmar nepřijdou ani vánoční stromky, které si nenašly cestu do lidských obydlí. Na jehličnanech si pochutnají například lamy a tapíři.

Na své ZOO nedají dopustit ani Jihlavané. „Sice tady není moc ozdob a sníh stihl přes večer zmizet, přesto je výborný zážitek. Jelikož bydlíme v Jihlavě, chodíme sem poměrně často. Jenže i tak je to netradiční zážitek. Hlavně pro děti,“ prozrazuje Hana Adamcová. Její syn Daniel nadšeně přikyvuje. „Nejkrásnější jsou žirafy, ale hodně jsem si užil, když jsem mohl krmit ovce a kůzlátka,“ dodává spokojeně.

Jen co vznikla ledová socha ježka, přišlo na Vysočinu oteplení. Zatím ještě je umělecké dílo k vidění na jihlavském náměstí, Nového roku se ale zřejmě nedočká.
VIDEO: Ledový ježek bojuje v Jihlavě s oblevou. Jeho šance jsou ale malé

Někteří návštěvníci oceňují i klid. „Je tu dneska méně lidí, než je obvyklé. Přispívá to vánoční pohodě. Není to tak hektické. A zimní ZOO má úplně jiné kouzlo než to letní. Každá návštěva je trochu jiná,“ uzavírá Lucie Plíhalová s tím, že je stejně nejhezčí čas strávený s blízkými.