„Snažili jsme se stromek zachránit, vyměnit mu půdu, ale už je jasné, že je nenávratně zničen. Nemá dostatek živin a je poškozen škůdci. Opadává z něho jehličí i kmen je poškozený, suchý," vysvětlila starostka Brtnice Miroslava Švaříčková. Se stromem si vedení města neláme hlavu poprvé. V minulosti měl už jednou zlomenou špici.

V Brtnici se tedy letos budou muset spolehnout na stromek darovaný, donesený z lesa. Město ještě není rozhodnuté, který strom si vybere, ve hře jsou momentálně dva tipy.

Naopak Polná si starosti 
s vánočním stromem dělat nemusí. Má totiž svůj vlastní, vysazený v parku na Husově náměstí. „Letos máme stříbrný smrk ve výšce pětadvacet až třicet metrů. Je ozdobený barevnými žárovkami i speciálními světly, která napodobují padání kapek," uvedl místostarosta Polné Luboš Kousal. Děti v Polné k tomu potěší poštovní schránka pod stromkem, kam mohou házet dopisy pro Ježíška.

I Telč už si svůj vánoční strom vybrala. Pochází z Práskoles a město ho dostalo darem. Telčské náměstí Zachariáše z Hradce letos na vánoční čas vyzdobí osmimetrová jedle.

JEDLI ROZSVÍTÍ V TELČI NA SVATÉHO MIKULÁŠE

„Na Mikuláše slavnostně rozsvítíme stromeček i vánoční osvětlení po celém městě," vyjádřila se vedoucí telčského kulturní odboru Věra Peichlová.

V Lukách nad Jihlavou se ještě pořád rozhodují, který stromek bude mít tu čest zdobit městys. „Máme tři kandidáty. Všechno jsou to stromy darované, tak jak je to u nás běžné," řekla místostarostka Luk nad Jihlavou Lada Salátová.

Krajské město nemá doposud jasno ve své vánoční ozdobě. „Stromy, které jsme si vybrali loni, zničili kůrovci a sucho, proto teď město vybírá nové," poznamenal mluvčí radnice Radek Tulis. Dodává, že rozhodování a vybírání vánočního stromu by mělo trvat už jen pár dní.

Jihlava získává své vánoční stromy většinou darem. Dárci se tak zbavují stromů, které musí vykácet. „Pokud je zdravý a souměrný, přijímáme ho," shrnul požadavky na vánoční stromek Tulis.

HELGA MARTINKOVÁ